Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

středa 24. dubna 2013

Hitler se v dubnu 1945 do Argentiny dostal přes Šumavu.

Že hned po okupaci českého pohraniči v říjnu 1938 Adolf Hitler navštívil některá zabraná velká česká města, například Cheb nebo Karlovy Vary, bylo dostatečně známo, že navštívil Český Krumlov, bylo také známo, zajel si však také do jihočeského městyse Chvalšiny. Proč? Bylo to jen proto, aby se tam naobědval? Může to být jedna z mnoha nevysvětlených záhad, co Hitlera pojilo se Šumavou.

20.10.1938 Hitler ve Chvalšinách.

Nevysvětlená dostatečně je i Hitlerova smrt, i když většina historiků tvrdí, že Hitler spáchal sebevraždu. Rusové dokonce tvrdí, že jeho lebku odvezli do Moskvy. Taková tvrzení mohou mít takovou cenu jako fotografie a filmové záběry vyvěšování sovětské vlajky na Reichstagu. Něco jiného ovšem tvrdili pamětníci z Volar, sudetštští Němci. 24. dubna 1945 se podle nich Adolf Hitler objevil ve Volarech a odtud odletěl do Argentiny.

Zpět do roku 1938 a Chvalšin! Obyvatelé Chvalšin považovali 20. říjen 1938, kdy je navštívil Hitler, za nejslavnější den v dějinách městyse. Ve Chvalšinách byla od 10. října 1938 umístěna jednotka Wehrmachtu. (Zajímavost: V této jednotce byl na stáži syn čínského prezidenta Čankajška.)

 Hitler přijel 20. října 1938 nejdříve do Českého Krumlova, kde vykonal přehlídku vojenské jednotky a pronesl krátký projev. Potom se údajně vydal sledovat rozbíjení československého opevnění v Křenově. Tady se informace rozcházejí. Podle některých byly bunkry německým dělostřelstvem zničené (fotografie ovšem nemusejí pocházet z Křenova, mohou být i propagační fotomontáží), podle jiných byly bunkry rozbité částečně. Faktem však je, že některé dodnes stojí.

Ve Chvalšinách na Hitlera čekaly nadšené davy. Vzpomínky pamětníka: "My z nově tu založené organizace Hitlerovy mládeže (Hitlerjugend) jsme byli přiděleni k pořádkovým kordonům, majícím zadržet nával davu. To mělo tu velikou výhodu, že jsme mohli "Vůdce" sledovat z té opravdu největší možné blízkosti. Všichni jsme byli tenkrát velice hrdi na skutečnost, že Hitler udělal zastávku v relativně malém městysi, jakým Chvalšiny byly. Nadšení bylo obrovské a z mnoha tisíc hrdel hlaholilo stále znovu, ba snad nepřetržitě volání "Heil!"

Hitler však projel davem a zamířil na Horní náměstí k hostinci Haslinger. Tam obědval společně s vojáky chvalšinské jednotky a po obědě odjel na horu Kleť (Schönberg), aby si  s výšky prohlédl obsazené území. 

Objevila se spekulace, že Hitlerova návštěva Chvalšin nebyla náhodná, že Hitler Chvalšiny znal, neboť v mládí pobýval u příbuzných v blízké vesnici. Byla to údajně jedna z těch několika desítek osad, které po roce 1945 byly zničeny československou armádou, jež zde zřídila nepřístupný vojenský prostor Boletice. 

Hitlerovu odbočení nasvědčovala také některá svědectví obyvatel: "Hitler na Kleť vůbec nejel!" Důvodem mohla být mlha (nic by neviděl) ale více skutečná návštěva příbuzných v některé vesnici. Je to pravděpodobné z toho důvodu, že není známo, kde Hitler mezi 13. a 16. hodinou byl. Po 16. hodině se bez zastavení jeho auto vracelo přes Vyšší Brod do Lince.

Tajemstvím jsou obestřeny i protichůdná svědectví o Hitlerově smrti. Tvrzení volarských Němců, že Hitler přijel 24. dubna 1945 do Volar a skrýval se tam dva dny, by nemuselo mít valný význam, kdyby se až příliš neshodovalo se záznamy americké zpravodajské služby CIC, která v té době už sledovala dění v oblasti, již měla americká armáda obsadit.

CIC potvrdila, že 24. dubna 1945 okolo 17 hodin přijela od Lenory do Volar tři velká osobní auta s neprůhlednými okny. Dvě auta zajela do velkých uzavřených budov, které byly na okraji Volar, třetí neustále odjíždělo a přijíždělo. Uvnitř budov pracovaly vysílačky. 26. dubna 1945 auta odjela přes Kunžvart do nedalekého Bischofreuthu (z Českých Žlebů asi 3 km). Tam posádky přestoupily do dvou letadel, čekajících na tamních pláních, která odletěla do Španělska a dále do Argentiny. (24.4.2013 T.S.)

1 komentář:

  1. Možné je všechno, na konci války Hitler byl pod vlivem drog, takže nemusel vnímat nebezpečí

    OdpovědětVymazat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.