Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

čtvrtek 6. ledna 2011

Vzdělání pro prezidenta? (4)

1 - 2 - 3 - 4

Měli jsme doposud celkem 10 prezidentů, kteří byli různí, měli různé zdravotní problémy a ve funkci byly v různě těžkých dobách. Proto také není možné udělat ani přesnou statistiku a napsat přesný recept, podle kterého by český prezident měl být vybrán. Je však možné udělat si určitý přehled a laické vyhodnocení.

Délka vzdělání o úrovni prezidenta malého státu, jako je Česká republika (nebo bylo Československo či Protektorát Čechy a Morava), nerozhoduje, dokonce se zdá, že nejvyšší vzdělání svádí k monarchistickým či diktátorským sklonům (Husák, Beneš, Klaus).

Důležitější než vzdělání se jeví délka politické praxe. Ta rozhodovala při volbě všech komunistických prezidentů (mimo Svobody). Vzhledem k utajovací mánii veřejnost neznala zákulisní jednání uvnitř KSČ, která vrcholila jednohlasnou volbou. Podle informací, které na veřejnost pronikaly z nižších komunistických orgánů, dalo se usuzovat, že uvnitř strany probíhaly stejně tvrdé a zákeřné boje, jako probíhají v současné politice. Komunistický prezident jistě vycházel z kompromisu méně mocných proudů ve straně. Poslanci Národní fronty pak neměli jinou možnost, než hlasovat o tom, o čem se rozhodlo na ÚV KSČ.

Při volbě prezidenta hrál velkou roli vyšší věk kandidáta. Nejstarší nováčkem v prezidentské funkci byl Svoboda, jemuž bylo sedmdesát tři let, nejmladší byl jedenapadesátiletý Beneš.

Pokud by volba prezidenta probíhala v duchu, v jakém probíhaly předcházející volby od roku 1918, jevil by se jako průměrný kandidát muž ve věku 60 let, který chodil 15 let do školy (základní 8-9 let + 6 let), muž, jemuž při vstupu do politiky bylo 38 let (má tedy v době volby 22 let politické praxe).

Doba v prezidentské funkci.

1.

Masaryk

17

2.

Husák

14

3.

Havel

13

4.

Novotný

11

5.

Hácha

7

6.

Svoboda

7

7.

Klaus

7

8.

Beneš

6

9.

Gottwald

5

10.

Zápotocký

4

1 - 2 - 3 - 4

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.