Česká společnost dodnes nese důsledky toho, že po listopadu 1989 nedošlo k vyrovnání se s komunistickým režimem a jeho exponenty, negativní vliv tohoto rozhodnutí silně působí i dnes. „Komunistická strana měla být prohlášena za zločineckou organizaci. Měla být postavena mimo zákon a vyřazena z politického spektra,“ řekl Michael Kocáb serveru PrahaIN.cz
Skutečnost, že se tak nestalo, vyvolala podle něj negativní dopady na naši společnost. Důsledky jsou prý velmi vážné. Patrná je například „okoralost vnímání situace“ u obecné etiky. To se prý například projevilo tím, že voliči poslali na Hrad do prezidentské funkce bývalého komunistu. „Těžko by se v Německu stalo, aby se bývalý nacista stal prezidentem,“ řekl PrahaIN.cz Michael Kocáb.
Po pádu komunistického režimu v roce 1989 čekaly na satisfakci rodiny tisíců bývalých politických vězňů. Spravedlnosti se dožadovaly i rodiny lidí, kteří byli umláceni ve vyšetřovacích vazbách, ale i lidí, kteří byli „zastřeleni“ na útěku nebo při přechodu státní hranice. Stejně tak potomci okradených soukromých zemědělců, živnostníků a podnikatelů. Michael Kocáb připomněl, že k ničemu takovému ale v Česku nedošlo. Před soud se dostalo pouze několik bezvýznamných případů a odsouzení dostali pouze nízké tresty.
Hudebník to zdůvodnil konstatováním, že k razantnímu zúčtování s komunisty nebyl po listopadu 1989 dostatečný prostor.
„Na vyrovnání se s komunisty nebyla vůle. Vím to, byl jsem členem dvou vládních kabinetů a dobře si to pamatuji. Snažil jsem se po revoluci prosadit zákaz komunistické strany. Společně s Jiřím Křižanem jsme přesvědčovali Václava Havla už v lednu 1990. Tehdy se ještě ve funkci prezidenta neohřál a už jsme na něj naléhali, aby byla komunistická strana prohlášena za zločineckou organizaci, aby byla postavena mimo zákon a vyřazena z politického spektra. Václav Havel s námi souhlasil. Navrhl to, ale nepodařilo se mu to prosadit. V tehdejší situaci neměl šanci. Prostě to nemohlo projít, neboť téměř každý z řad disentu byl v určitém období komunistou. I když se třeba rozešel s komunistickou ideologií v roce 1968 a udělal spoustu skvělé disidentské práce. Ten pouhý fakt označit jeho určité období života za zločinecké, nemohl projít. Proto se to stalo, proto dodnes neseme důsledky,“ řekl nám Michael Kocáb.
Nedávno stáli před soudem bývalí dva příslušníci komunistické Státní bezpečnosti, kteří byli odsouzeni za likvidaci skupiny Pražský výběr, kterou Michael Kocáb založil v roce 1976. Podle rozsudku estébáci sledovali osoby, které dávaly najevo svůj odpor ke komunistickému režimu. Jejich cílem byla i skupina Pražský výběr. Vybrali si ji podle soudkyně z toho důvodu, že v někdejším Československu patřil Pražský výběr k nejpopulárnějším skupinám. Estébákům se podařilo dosáhnout toho, že skupina nemohla koncertovat a nesměla vydávat hudební desky.
Někdejší estébáci byli odsouzeni k dvouletému podmíněnému trestu. Kromě toho mají zaplatit 18 tisíc a 15 tisíc korun. Tresty jsou podle hudebníka směšně nízké. Hrát jsme nesměli v letech 1983, 1984, 1985, 1986 a část roku 1987. Bylo to jako rána kladivem. Nemohl jsem se z toho vůbec vzpamatovat. To bylo ohrožení celého života,“ říká Kocáb.
Hudebník se přiznal, že ho zákaz hraní těžce zasáhl. Spolu se členy skupiny řešil, jaká bude jejich budoucnost, nehrál, neskládal.
„Vypadalo to, že je konec. Uvažovali jsme, co dál. Bubeník Jiří Hrubeš se s tím nemazal a utekl do Anglie. Byl jsem čerstvě ženatý s Američankou Marshou a pro mě nebylo možné se sebrat a jen tak utéct. Ani nevím, jak bych se v té době dostal ven. Neumím si vzpomenout, jak dlouho jsme se vzpamatovávali z té rány. Přerušené bylo úplně všechno. Bylo to moje nejhorší období. To byla kompletní persekuce jak řemen. S výjimkou kriminálu. A to, že teď za to ti estébáci dostali jako trest, že musí zaplatit osmnáct a patnáct tisíc, to je výsměch. To že nedostali kriminál, ale podmínku, to už je trošku etické hledisko. Ale ta pokuta je znamení do společnosti, že je úplně jedno, jestli někdo někoho perzekvuje. Za dvacku si to vyřídíš. Ovšem obžaloba byla v politickém slova smyslu výborná. Tam jim to sečetli,“ řekl Michael Kocáb.
Bývalý ministr je přesvědčen o tom, že soudy měly začít ihned po listopadu 1989. Bývalí komunisté ale tehdy ovládali tehdejší státní správu. „K soudům tehdy dojít mělo. A proč se to nestalo? Soudní soustava byla prolezlá bývalými bolševiky a lidmi, kteří soudili nebo pracovali jako prokurátoři už za komunismu. Kdyby soudili někoho z těchto bývalých estébáků, tak on by jim právem namítal: Co ty mi budeš vykládat. Ty soudce, vždyť ty jsi dělal to stejné. Podobné problémy se kdysi objevily i v Německu po válce, když ve státním aparátu byli někdejší nacisti. My jsme tady měli bývalé komunisty nebo jejich spolupracovníky,“ pokrčil hudebník rameny.
Zdroj: PrahaIN
Žádné komentáře:
Okomentovat