Prázdniny jsou tady. Zatím se jeví jako nekonečné. Všichni se těší na pěkné počasí, a tak při sledování mraků čekání ubíhá jako voda. Zatím si můžeme o tropických teplotách, které soustavně předpovídá medii vyhledávaná rosnička, můžeme nechat zdát. Čerstvý severozápadní vítr neustále přináší nové a nové mraky, které nás o sluneční svit ochuzují. Alespoň nejsou bouřky, které meteorologové také hojně slibují. Oblačné počasí je i za mořem, ale dopolední bouřky, například v Iowě, rozhodně závidět nelze.
Zdá se, že prázdniny české školní mládeže více těší lidi už dávno škole odrostlé. Život české společnosti se za posledních 30 let hodně změnil. Dříve první dny prázdnin bývaly plné dětského křiku. Děti se radovaly z volnosti, že jim z krku spadly všechny povinnosti související se školou, především ranní vstávání. V poslední době je to nějak jinak, první dva dny letošních prázdnin to potvrdily, projevy radosti vidět není. Počítače, mobily, televize prázdniny nemají.
V Karlových Varech začal Mezinárodní filmový festival, který se v poslední době stal trapnou přehlídkou především pražský umělců. Objeví se sice i několik světoznámých herců a režisérů, ale ty si normální člověk vychovaný současnými českými medii snadno splete i s výstředními zákazníky supermarketů. Zásluhou rusko-ukrajinské války Karlovy Vary není ruština jedním z hlavních jazyků, i když ruští majitelé lázeňských hotelů nezmizeli.
První ročník MFF se sice konal v roce 1946, kdy preferovaná byla především tvorba ze zemí, dnes označovaných jako třetí svět. Kupodivu jméno ve světě získal festival na konci padesátých let. Od té doby se téměř pravidelně konal každý druhý rok. I v té době se na festivalu objevovala domácí politická elita, ale spíše ze služební povinnosti, nikoli aby se nechala zvěčnit vedle zahraničních filmových hvězd, které ani tenkrát se Karlovým Varům nevyhýbaly. O co méně bývalo na festivalu elit, o to více diváků-milovníků filmového umění.
Na první pohled by se mohlo zdát, že současní politici si za peníze státu užijí pár dnů zasloužené relaxace v lázních na slavném festivalu a před kamerami televizí blýsknou se s hvězdami. Ve skutečnosti filmové umění, stejně jako kurýrování těla a duše, je u těchto lidí někde ve spodní zásuvce, během karlovarského festivalu se hlavně domlouvají velké transakce i osudová politická rozhodnutí.
K červenci už neodmyslitelně patří nejslavnější cyklistický závod světa Tour de France (Okolo Francie). Francie je přes všechnu kulturní a technickou vyspělost svérázná země. Už několik dní zuří v Paříži potyčky mezi protestanty a policií. Je nepochopitelné, co je to za mládež, která se kvůli čemukoli pouští do křížku s policií. Levice, pravice, zapálená auta, barikády, spousta zraněných a zatčených. A to se opakuje, někdy i několikrát za rok. Pro Francii normální život, ale v zahraničí se po každém vypuknutí rámusu v pařížských ulicích prorokuje vznik občanské války.
Jako by nepokoje pořadatelé Tur de France předpokládali, první etapa se včera jela ve Španělsku. Přestože podél nádherných silnic v okolí Bilbaa bylo hodně temperamentních diváků, atmosféře podél francouzských silnicích se to nevyrovnalo. Dlouho se celý peloton závodníků držel pohromadě, až v posledních 40 km před cílem ho roztrhaly serpentiny v kopcích. Překvapivě jako první do cíle dojela s mírným náskokem britská dvojčata Adam a Simon Yatesové. Došlo k pádu, který vyřadil jednoho z favoritů, nedařilo i dalším. Slovenská cyklistická superhvězda Peter Sagan skončila také mezi odpadlíky.
Po Chorvatech, kteří českým paštikářům zahrozili vysokými pokutami za nedodržování pořádku a slušného chování včetně zákazu obnažování mimo pláže, ozvali se Italové, kteří za pohyb v plavkách na veřejnosti nebo za chůzi ve vietnamkách slibují pokutu 500 eur (12.000 Kč). Přestože k moři dnes jezdí jiná generace lidí než před 40-50 lety, socialistické vymoženosti starých rekreantů ROH, kteří si mysleli, že mají právo na pohodlí dle libost, často přetrvávají.
Ekonomové sice slibují pokles inflace pod 10 procent, ale v obchodech to ceny nenaznačují. Zřejmě se inflace řeší zvyšováním mezd, což může být vytloukání klínu klínem. Blíží se v příštím týdnu dva nesmyslné svátky, které nájezdem pražských paďourů a především hrozbou uzavřených obchodů na venkově vyvolají v pondělí a v úterý nákupní horečku, která společně s chladným počasím někomu zkazí dojem z celého léta.
Josef Zahradníček
Žádné komentáře:
Okomentovat