Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

sobota 31. července 2021

Olympiáda, Putin a Stalin. Zahradníček komentuje

31.7.2021; 16:25   -  Polovina tradičních prázdnin je za námi. Počasí je divoké téměř v celém svět. Někde jsou vedra, na pólech téměř taje sníh a led. V Japonsku se  koná odložená letní Olympiáda. Bez diváků a s respirátory na obličejích trenérů a rozhodčích. Japonsko je daleko, takže si čeští novináři můžou o Tokiu leccos vymyslet. Jedni píšou, jak Japonci jsou přísní na vše, hlavně na dodržování hygienických předpisů. Jiní píšou, že Japonci na všechno kašlou, čímž protestují proti pořádání Olympiády.

Čeští sportovci byli dlouho bez úspěchu, až  na konci týdne se začaly nějaké medaile hrnout. Po ostudě v letadle, s neočkovaným lékařem výpravy, přišlo alespoň trochu hrdosti. Proti očkování jsou především mladí lidé, kteří odmítají všechno, co by je mohlo spojovat s lidmi staršími. Největší hrdinové jsou prý v současnosti na Valašsku, kde prý mimo slivovice jako léku na všechny neduhy nevěří ničemu jinému.

Zatím u nás Covid má dovolenou, řádí jinde ve světě, hlavně tam, kde si bez cestování (a převážení pandemie )nedovedou život představit. Západní Evropa se začíná červenat, uvolnění přináší výsledky v podobě šíření nákazy. Hrozivá čísla se objevují i v USA, kde počet nových případů (včera 75.225) zvýšil o 150 procent. Přitom Američané i venku zakrývají obličeje, včetně malých dětí. Bohužel konají se i různá americká techtlemechtle. Lidstvo prostě musí vzít v úvahu, že svět už nikdy nebude, jako byl před Covidem, že lidé budou muset změnit chování, pokud chtějí přežít.

Česká fotbalová první liga se nenápadně dostala do 2. kola, Slávie včera porazila Teplice, když všechny góly dal Ivan Schranz. Tento slovenský fotbalista jde cílevědomě nahoru. Z Maďarska ho přitáhlo českobudějovické Dynamo, v němž jako nejlepší střelec po roce odmítl prodloužit smlouvu a vydal se do Jablonce, kde se situace opakovala. Dnes je ve Slávii a nikde není psáno, že si ho nevšimne některý miliardářský západní klub.

 Sparta ve středu vyřadila vídeňský Rapid, jehož hráči to doma schytali od všech příznivců klubu, fotbalu i nesportovců. Prohrát s českým klubem je pro Rakušany ostuda. Pro ně jsou Češi pořád ti polistopadoví zlodějíčci, co se s prázdnými peněženkami vydávali do rakouských obchodů přeplněných atraktivním zbožím. Rakušanům naopak nevadí mladoboleslavské Škodovky, neboť věří tomu, že jsou to Volkswageny, a nevadí jim také pašované české cigarety. V ČR jsou různé ilegální tabáčky, odkud se za hranice vyvážejí neokolkované cigarety. Jenom v loňském roce celníci zabavili 45,5 milionu takových cigaret. Nejméně desetkrát tolik se jich jistě dostalo přes hranice. Na jedné krabičce se vydělává 60-80 Kč.  Rakušané teď očekávají průvan v peněženkách. Inflace nezadržitelně stoupá v celé EU. Už nyní byly v Rakousku některé značky kávy zdraženy o 70 procent. 

EU dnes nemá ráda Rusko, a opačně. V západní Evropě bylo Rusko v kurzu za Jelcina, kterého nezajímala ekonomika, takže se v Moskvě kupoval dolar za 5.000 rublů. Za Putina se ruská ekonomika zvedla, nyní je dolar za 73 rublů. Proto ten odpor proti Putinovi a Rusku, bohaté země jsou nebezpečné.. Rusko sice nemá státní kapitalizmus jako Čína, ale vzhledem k rozloze země a výdajům na zbrojení, není to s ruskou ekonomikou už zlé. 

Rusko je navíc pořád tajemnou zemí, kde se musí vymýšlet i historie. Jistě ještě hodně lidí pamatuje rozhlasové a novinové zprávy o onemocnění Josifa Vissarinoviče Stalina na počátku března 1953. Po několika dnech litování a povzbuzování velkého generalissima bylo oznámeno, že Stalin zemřel. Skutečnost podle Nikity Chruščova byla jiná. Druhý den ráno po pitce Stalina s Bulganinem, Molotovem a Berijou našli Stalina ležet na podlaze. Zřejmě už byl mrtvý. Když ostatní nejvyšší sovětští pohlaváři vystřízlivěli , mohlo se začít s informováním o Stalinově nemoci. Co bylo skutečně důvodem smrti, se zatím nezjistilo. Oficiálně Stalinovo úmrtí bylo podepsáno profesorem, který později přiznal, že Stalina zblízka neviděl živého ani mrtvého, ani jeho úmrtní list nepodepsal.

O Stalinově smrti si jistě své myslel československý prezident Klement Gottwald, kterého na Stalinově pohřbu v Moskvě postihla nevolnost. Gottwald v obavě, že bude sovětskou KGB také otráven či jinak usmrcen, odmítl  léčení v moskevské nemocnici a postižen infarktem cestoval vlakem domů, kde 13. března 1953 zemřel. Končila tuhá zima, do března se protáhly školní "uhelné prázdniny." Prezidentem byl zvolen Antonín Zápotocký, který proslul řadou  hloupých a lživých projevů, především tím, kterým oznamoval, že měnovou reformou straší nepřátelé lidově-demokratického zřízení. A druhý den byla měna vyhlášena. 

Josef Zahradníček


 

1 komentář:

  1. Ne, to není pravda. Gottwald letěl tam i zpět letadlem, žádným vlakem, a to ho i zabilo - právě tlakem při letu zpět mu praskla aorta. Nicméně pobyt v Moskvě si užil, podle pamětníků byl oproti hystericky plačícím soudruhum díky smrti Stalina ve skvělé náladě a s každým zertoval a smál se :-) Bylo to 1:0 pro něj, ale pak to JVS že záhrobí srovnal :-)

    OdpovědětVymazat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.