Po nemalém a problematickém matení veřejnosti se koncem března (28. 3.) ozval prezident Donald Trump, že tu přece máme na koronavirus lék: hydroxychlorochin (jen provizorně a náhražkově, ne-li s jistým varováním nabízený americkou Food and Drug Administration; šlo o preparát původně proti malárii, takže neautorizovaný pro léčbu koronaviru!).
S další časovou prodlevou se ozval – málem o půl roku později, ovšem náročněji – rovněž prezident Putin (11. 8.), že Rusko již disponuje očkovací látkou proti koronaviru (i když zatím bez odpovídajících zkušebních testů: „Sputnik V“ ještě není spolehlivě ověřen).
Ne že by se na dalších různých odborných pracovištích nehledala účinná injekční protilátka proti citovanému a mezi námi teď neblaze jaksi „zdomácněnému“ viru. Nastal předpovídaný problém, ještě před koncem tohoto srpna (25. 8.) jsme se mohli dočíst, že v Hongkongu byl zjištěn případ opětovné infekce koronavirem po předchozím vyléčení (jen s mírně jeho odlišným poddruhem). Objevila se závažná otázka, jak dlouho by injekce mohla chránit před nákazou. (Zatím se očekávalo, že by to bylo na celý další život. Viry ovšem, jak již bylo výše zmíněno, mohou modifikovat své neblahé poselství svými snadno uskutečnitelnými mutacemi.)
V ČR je nyní zaznamenán nečekaně vysoký výskyt nově nakažených nemocných koronavirem: 650 takto postižených (včetně hlavní hygieničky Jarmily Rážové), z toho u 40 pacientů je těžký průběh nemoci. Křivka sledovaného onemocnění na přání odborníků i laiků nezačala klesat (někam ke stovce či pod stovku nových nákaz virózou denně). Zatím dále stoupá.
Koronavirová nákaza se často porovnává s tzv. španělskou chřipkou. (Počet obětí této chřipky – A, subtyp H1N1 – bývá někdy odhadován až na možných 100 milionů zemřelých.) Méně se již dnes ví, že ještě mnohem pustošivěji mezi lidmi si zařádil virus pravých neštovic. Někdy se uvádí 300 milionů až půl miliardy jeho obětí na životech. Kupodivu se podařilo k roku 1977 tuto nesmírně zákeřnou chorobu celosvětovým očkovacím programem zcela vymýtit. (Existují ale mezi lidmi ještě neštovice plané a u hovězího dobytka kravské neštovice.)
Žádné komentáře:
Okomentovat