Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

pondělí 20. dubna 2020

Jako kapky deště 21. 4. 1945 padaly bomby na Attnang-Puchheim


V hornorakouském městě Attnang-Puchheim (416 m) ležícím jihozápadně od Lince byl, a doposud je, železniční uzel s velkým nádražím. V polovině dubna 1945 ve městě žilo 5.600 obyvatel. Lidé zde očekávali konec války. V té době velká část Rakouska včetně Vídně už byla zbavena nacistů. 
Attnang po bombardování 21. 4. 1945
Přišel 21. duben 1945, z hustých mraků nepadaly kapky vody, ale letecké bomby. Přesně 3 minuty před desátou hodinou dopoledne dopadla na městečko první bomba. Nad Attnang-Puchheim se potom převalilo 33 bombových vln, přičemž 179 bombardérů 15. US-Air Force (starujících z italského Foggia) shodilo na město  a nádraží okolo 2000 bomb. Zahynulo asi 700 lidí, převážně uprchlíci se Slezska, kteří se zdržovali v prostoru nádraží. Počet obětí není přesný, spíš byl vyšší, protože ve městě bylo  mnoho cizích lidí nasazených na práci. 
Větší tragédii odvrátil jakýsi strojvedoucí (pravděpodobné jméno Assmann) který po objevení bombardérů svévolně z Attnang-Puchheimudo  odtáhl do Schwanenstadtu dlouhý vlak přeplněný raněnými vojáky, kteří tak o velkém bombardování vůbec nevěděli.

"Země se třásla, byl jsem vyděšený k smrti," říká doposud žijící pamětník Helmut Böhm, který krátce předtím,  11. dubna 1945, přijel z Brna do Attnang-Puchheimu k příbuzným . "Někteří lidé během bombardování ztráceli nervy, chtěli se dostat z krytů domů, na ulicích je čekala smrt." Jak Helmut Böhm, který se později stal ředitelem školy v Attnang-Puchheimu a historikem, tvrdí, že k bombardování Attnang-Puchheimu došlo omylem, bombardéry prý byly vyslány k poškození nádraží v Brenneru a Rosenheimu, ale v za husté oblačnosti letci ztratili orientaci a bomby svrhli na Attnang-Puchheim.  Asi o omyl nešlo, Attnang-Puchheim byl zřejmě cílem náletu. Nádraží Attnang-Puchheim ležící mezi Lincem a Salcburkem bylo velmi důležitým železničním uzlem, a tyto uzly Američané na konci války ničili, aby německé armády nemohly dopravovat zbraně do míst bojů. 
Nová nádražní budova vAttnang-Puchheimu
Důvodem tohoto bombardování byla navíc snaha odříznout německým jednotkám spojení s údajnými nedobytnými alpskými pevnostmi, v nichž měly být připraveny nové ničivé zbraně, kterými Německo slibovalo odvrácení porážky a zvrácení průběhu války ve svůj prospěch. Američané  uvěřili nacistické propagandě o alpských pevnostech, ve kterých jsou zbraně hromadného ničení. Ve skutečnosti žádné nedobytné hrady a podzemní pevnosti v Alpách neexistovaly, rovněž nové superničivé zbraně byly jen Hitlerovým přáním.

Helmut Böhm má ještě jednu hroznou vzpomínku na dobu těsně po bombardování, kdy na úklid Attnang-Puchheimu byli nahnáni vězni z koncentračního tábora Ebennsee. Sedm vězňů našlo v rozbitém vagónu konzervy s masem. Dozorci to zjistili a všech sedm vězňů zastřelili nad kráterem způsobeným výbuchem bomby . Attnang-Puchheim byl americkou armádou osvobozen 5. května 1945.

Zničení Attnang-Puchheimu nebylo posledním bombardováním Rakouska, ještě 25. dubna 1945 byly bombardovány Linec a Wels. Zahynulo okolo 350 lidí. 
Zámek Puchheim
Zajímavost  města Attnang-Puchheim: Poslední rakousko-uherská císařovna, Zita Bourbonsko-Parmská (1892-1989) žijící od roku 1918 v exilu, ve svých 90 letech navštívila v roce 1982 v Puchheimu hrob své matky, aniž se zřekla trůnu. Umožnil jí to spolkový kancléř Bruno Kreisky (1911-1990). 

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.