Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

sobota 6. ledna 2018

Devět kandidátů a zelená tráva v lednu. Zahradníček komentuje

Teplý začátek roku, zelená se tráva a začíná komedie zvaná volba prezidenta. Devět kandidátů. Novináři a různí politologové a komentátoři, jichž přibývá neuvěřitelným způsobem, se předhánějí v tom jak co nejvíce rozdělit obyvatelstvo. Hlavy fanatických žroutů politiky se začínají rozpalovat do červena, oči plné krve, jejich ruce se třesou touhou uchopit protivníky za krk a škrtit a škrtit.
New York 2018

Pokud vynechám Zemanův chrapounský vánoční projev se zatnutou pěstičkou a následující ohlasy, tak můžu konstatovat, že jsme vánoce a konec roku přežili v pohodě. I to počasí se jaksi umoudřilo a stáhlo k středomořskému průměru. Zato v Americe mají zimu, až jsou z toho vyděšení. Když jsem včera viděl záběry z New Yorku, kde lidé nechali čtyřkolové miláčky zasypané sněhem a vydali se pěšky za svými povinnostmi, napadlo mě, co by takové množství sněhu udělalo v českých krajinách, kde už vyrostla generace, pro kterou je  chůze něčím nepředstavitelným.

Včera přepadli ve Vratislavicích obchod a zabili prodavačku. V mediích se objevila jen nepatrná zmínka, důležité jsou volby, navíc se jedná o zabitou cizinku, takže dokonce mnozí čtenáři ve na Novinkách zajásali. Tak daleko to česká novinářská etika dopracovala, lidský život má různou cenu. 

Zažil jsem sice několik vydatných zim, ale jedna mi zvlášť, tak jako větší části mé generace, utkvěla v paměti. Byla to zima na začátku roku 1979. Večer na Silvestra bylo teplo +10°C. Tehdy se ještě na Sivestra nestřílelo, jen pilo a tancovalo s kulturních domech a hospodách, nebo koukalo na televizi, takže co se děje venku  nikoho moc nezajímalo. Mrznout začalo na Nový rok asi ve 4 hodiny ráno. A pěkně zostra. V 8 hodin už bylo na teploměru skoro  minus 15 stupňů a pořád přituhovalo. Novoroční mrazivé dopoledne  bylo poznamenáno zamrzlými auty u kulturních domů a hospod a jejich roztahováním a odtahováním. To zatím byly maličkosti, pokud mráz neroztrhal bloky motorů, neboť Fridex býval neúměrně drahý a všeobecné se ještě nepoužíval. Večer už bylo minus 20 stupňů. Protože na Nový rok se v nikde nepracovalo, a většinou netopilo, zamrzly tovární haly a v úřadech ústřední topení.

 Veselo tedy bylo, když v úterý 2. ledna 1979 lidé nastoupili do promrzlých pracovišť. Většinou se s tím nějak vyrovnali, pokud mráz nadělal škodu, měl ji na krku vedoucí.  Až do konce ledna 1979 noční teploty klesaly pod -10°C, denní byly okolo -5°C.

Země byla závislá na uhlí, a to zamrzlo všude. V povrchových dolech rypadla, pásy, a ostatní technika, na železnici stálo 7.500 vagónů naložených zmrzlým uhlím, které nebylo možné vyložit. Tím byly postižené hlavně elektrárny a teplárny, které zásoby rychle vyčerpaly. Navíc zamrzly náhony k vodním elektrárnám. Začalo plošné vypínání elektrického proudu, mnoho podniků muselo zastavit provoz.  Od 6. ledna bylo omezeno vysílání televize. Vysílal jen 1. program, a to v době od 19 do 23 hodin. 8. ledna bylo zastaveno ve všech školách vyučování, začátek pracovní doby byl na všech pracovištích  od 8 hodin ráno.

Dneska by nějaká krutá zima vládu asi moc netrápila, protože je skoro téměř všechno zprivatizované, tedy by boj se zimou byl záležitostí majitelů. A pro ty statisíce státních úředníků by se teplo určitě nějak vyrobilo.

Úředníci se stali symbolem současného života.  Každý rok nejen zničí  tisíce českých firem, ale připraví o ohromné finanční částky statisíce občanů, kteří se nedokážou orientovat v zákonech a úředních předpisech. Za bagatelní prohřešky se dnes ukládají drakonické pokuty, podle jejichž výše jsou úřednici odměňováni. Bezohledný postup údajně zaměřený na keťase a kulaky má u nás dlouhou tradici, doplatí na něj více bezbranných a poctivých lidí než podvodníků.

Máme prý vládu a úřady, jaké si zasloužíme, koho jsme si zvolili. Když vyhrají volby Babiš a Zeman svádí se to na nízkou účast voličů s jinými názory, než mají milovníci autoritářského vládnutí, kteří jsou v docházce do volebních místností  ukázněnější.

Mladí lidé prý k volbám nechodí. Já mám jiné zkušenosti. Mladí k volbám chodí nejméně tak jako staří, ale bez rozmyslu volí lidi, kteří jsou jim z nějaké momentálního módního hlediska sympatičtí. Proto dnes už nesedí ve sněmovně lidé z VV nebo Lidem, ale módní Piráti a okamurovci. Takoví voliči se nezaslouží nic jiného než vládu pevné ruky Vůdce Babiše s propitým Zemanem, hájícím spíše Putinovy než české zájmy?  Hesla "Pryč, od Vídně," "Pryč od Říma," "Pryč od Berlína," byla nahrazena heslem "Pryč od Bruselu."  Směr Moskva a autoritářská střední Asie.                                           
Josef Zahradníček

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.