Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

neděle 3. prosince 2017

Zřícená lávka, menšinová vláda a předvánoční bužírování. Zahradníček komentuje

Téměř všechna media jsou nyní zaměstnána informováním o zřícené lávce přes Vltavu, z Císařského ostrova k Trojskému zámku. 250 m dlouhá betonová lávka, spíš most, postavená v roce 1984 náhle se propadla do Vltavy. Přes všechny kontroly, které závadu nezjistily, ještě v listopadu 2017, najednou spadla. Nikdo na ní naštěstí nebyl. Ale veselá zpráva to pro ty, kteří po ní v poslední době po ní přešli, to asi není.

 Budou se zřejmě hledat příčiny, skryté poškození a podobně. Podle mne hlavní příčina je v její podstatě, bláznivé konstrukce. Spoléhat na to, že ocelová lanka v betonu za pár let nezrezaví, může jen teoretik, který pár let staré ocelové lano vystavené povětrnosti nikdy v holé ruce pořádně nedržel.

Vládu prý prezident jmenuje 6. prosince. Vypadá to na návrat do dob normalizace, možná do 50. let. Pokud vše půjde jako dosud, menšinová vláda nemůže přežít déle než rok.  Zatím se Babiš jako by opírá o Filipovi komunisty a Okamurovi nacisty, je otázkou času, kdy ho tyto populisticky násilnické strany odstaví. Komunisté mu zabaví majetek a okamurovci ho obviní ze špionáže pro NATO. Babiše strčí za mříže, Zemana na Vysočinu a na Hrad dosadí povedenou Klausovu rodinu. Bláboly? Dají se někde přečíst i větší.

Co si občané zvolili, to bude alespoň jeden rok vládnout. Ze jmen ministrů také začíná být teplo. Ministerstvo zemědělství má vést čtvrtý největší příjemce evropských dotací. Ministerstvo obrany bude v rukou vojevůdkyně Šlechtové. Po jejím spatření nepřítel prchá, vůbec netřeba české armády.

Tak jako každý rok v minulosti, zavítal jsem letos na předvánoční trh. Letos už na dva. A nevěřícně kroutím hlavou, co všechno se ve stáncích prodává a za jaké ceny. Žijeme zřejmě v největším blahobytu historie. Velká část lidí zřejmě neví, co dělat s penězi. Tradiční česká jídla nejsou v oblibě.  Český zůstává jen bramborák (za 50 Kč), který se vyvinul se staré české cmundy. Žádná uzenka nebo bábovka nejsou dnes už nabízeny, jen jídla zahraniční: langoš, gyros, vařená kukuřice, čínské nudle, mexická pochoutka, halušky se zelím, trdelník, klobása, atd. Maďarská kuchyně dobývá česká města. A lidé kupují, platí horentní ceny a bužírují.

A pije se punč. Snad zahřeje v té letošní předčasné zimě. Před časem jsem si stěžoval, že lidé už nerozumí legraci, že se není čemu zasmát. Legrace je pořád, ale je jiná než dříve. Při slově punč se mi často vybaví Naši furianti a výkřiky "Ten punč platím já!" Letos mě na trhu přinutila k smíchu nabídka nealko-punčů, dokonce dětských Jojo-punčů. Tentokrát jsem se při přečtení jednoho ceníku na stánku zasmál, protože jsem si vzpomněl na Švejkovo vyprávění o  starém polírovi Vejvodovi, který se rozhodl pít jen nealkoholické nápoje (mimo vody a limonád), chtěl pít něco jako lihuprostá vína či lihuprosté kořalky.  Lihuprostý punč ještě nebyl. Tenkrát, před 100 lety se polír Vejvoda opil i z lihuprostého vermutu. Dnes to mají ti, co se chtějí odnaučit pít jednodušší, jednoduše si dají nealko-punč.
Josef Zahradníček

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.