Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

středa 12. července 2017

Kvalita potravin podle Josefa Zahradníčka

V minulých dnech proběhla tiskem zpráva o tom, že potraviny dovážené z Německa mají v České republice horší kvalitu, než mají v německém obchodě, i když jsou prodávány ve stejné formě a se stejným označením. Ministr Jurečka si nechal udělat rozbor a zjistilo se například, že lanšmíd v Německu je z vepřového masa a tentýž německý lanšmíd prodávaný v ČR je z drůbežího separátu. Nemyslím, že hlavní chyba je v Německu.

Pokud vím, v minulých letech se řetězce dokonce chlubily tím, že určují výrobcům složení potravin. Nechci chválit komunistickou vládu, ale státní normy na složení jednotlivých potravin měly něco sebe. Samozřejmě, že se to tenkrát také šidilo, nikoli však legálně jako dnes. A pokud kontrola odhalila podvod, určitě měl příslušný zlodějíček starost s hledáním nového zaměstnání, obyčejně také co do činění s bezpečností a soudy. Separát kupovali na jatkách pejskaři a chovatelé jiných masožravých tvorů nebo končil v kafilérce. A také labužníci. V jisté vesnické hospodě bývala každou sobotu hostina z býčích žláz, kterou tam pořádal jeden štamgast.

Bohužel 80 procent potravin v ČR je prodáváno v obchodních řetězcích, nebo jejich prostřednictvím, což znamená, že český spotřebitel, pokud nežije v Praze nebo krajských městech, nemá na výběr, jen brát, co mu řetězec nabízí a spoléhat na to, že je to nezávadné.

A obchodní řetězce v ČR nenápadně odnaučují zákazníky jíst kvalitně a zdravě. Zákazníci už si zvykli, a zvykají si odmalička. Při pohledu na plné vozíky zeleniny (intenzivně pěstované za pomoci "koňských" dávek chemie) a kelímků s různými krémy ušlehané za pomoci umělých tuků, sladidel a ochucovačů lze jen konstatovat, že lidské zažívání je schopné se časem přizpůsobit snad i nějakým pilulkám-amaronům.

Větším nebezpečím než kvalita dovážených potravin je hygiena. Moje zažívání se už dvakrát nepřizpůsobilo cizím potravinám. Z vietnamského jídla byla salmonelóza, z polského asi také - ale trvalo to 3 týdny.

 Před takovými pětačtyřiceti lety se lanšmíd dovážel z Číny. To se poznalo podle čínského písma na konzervě. Nutno říci, že tenkrát to bývala pochoutka, i když se říkalo, že je vyroben z hnízd nějakých ptáků - myslím vlaštovek. Zakrátko se Brežněv nedohodl s Čínou, kde byla nějaká kulturní revoluce, a výrobky z Číny už se moc nedovážely. Býval pak český lanšmíd, i když jeho chuť se postupně snižovala. Naposledy jsem ho koupil v roce 2000, byl tak mizerný, že ho nechci vidět.
Josef Zahradníček


Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.