Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

pondělí 10. července 2017

1. Prezident Beneš zničil starou Šumavu

Že Šumava je pohoří, rozsáhlé území na západě Čech, se dnes už skoro zapomnělo. Pod pojmem Šumava je myšlen les, který si po roce 1990 přivlastnili různí podivní lidé z Prahy a dalších velkých měst.

Že Šumava bývala poseta horskými vesnicemi a samotami tak jako jakékoli jiné území, v současnosti asi moc lidí neví. Na starých fotografiích ze Šumavy, jichž po původním obyvatelstvu mnoho nezbylo, člověka překvapí, že tam toho lesa bylo málo, či tam úplně chyběl. Lesů tam sice i dříve bývalo dost, ale ten dnešní les, jak ho vidí Pražáci, tam totiž na místě dřívějších vesnic a obdělávaných polí a luk vyrostl většinou až po roce 1945, když bylo původní obyvatelstvo vyhnáno. Počet zaniklých vesnic lze počítat na stovky, počet zaniklých samot na tisíce. V roce 1930 se uvádělo, že tam žije 81.000 obyvatel.

Změny, které se v šumavském pohraničí po roce 1945 staly, uvědomí si člověk nejvíc při přečtení nějaké textu vzpomínek tamních pamětníků. Bývají smutné a dojemné. Něco jiného je, když musí opustit domov dělník nebo úředník, něco jiného, když musí domov opustit sedlák. Jak obyvatelé Šumavy odcházeli, také popisuje  tamní rodačka Marie Malá v knize "Šumava, putování časem." 

Šumavští Němci měli štěstí, že v roce 1945 byli na území osvobozeném Američany, kteří tam nedovolili divoký odsun a řádění Revolučních gard. Odsun na západě Čech probíhal poměrně spořádaně, podle Postupimské dohody.

Podle jednoho z Benešových dekretů měl být všem lidem německé a maďarské národnosti zabaven veškerý majetek. Když jde o zabírání majetku, prosadí se v českých zemích snadno jakýkoli dekret či zákon. Týkalo se to i těch Němců, kteří byli antifašisty a proti českému obyvatelstvu a republice se nijak neprovinili. Jejich proviněním však bylo, že se narodili jako Němci. Jednalo se také o předválečné německé sociální demokraty, kteří tehdy byli napadáni henleinovci a po Mnichovu perzekvováni nacisty. Němečtí sociální demokraté sice mohli po válce v Československu zůstat, ale za podmínek pro ně nedůstojných. Mnoho se jich ze solidarity s ostatními spoluobčany dobrovolně se ze země vystěhovalo. (Pokračování)

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.