Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

úterý 6. září 2016

Vlastenec Veleba a návrat zemědělské velkovýroby. Zahradníčkovy úvahy

Notorický vlastenec Tomio Okamura a geniální zemědělec Jan Veleba ze Strany práv občanů, jejímž čestným předsedou je Miloš Zeman, ve společném předvolebním videospotu požadují přeměnu ČT na televizi národní a vlasteneckou. Rádi by toho dosáhli "přímou volbou ředitele ČT".  Veleba, poté co opustil Agrární komoru,  se nám vybarvuje, i když čekat od bývalého komunistického funkcionáře a představitele postkomunistické zemědělské velkovýroby pochopení objektivity a nezávislosti televize je hodně pošetilé.

S komunisty jsou však pořád nějaké problémy. Poslanci Jiřímu Valentovi vyhrožoval v sobotu v jedné z plzeňských restaurací muž s pistolí zastřelením proto, že je komunista. Pak se zjistilo, že šlo o zkratkovité jednání kvůli osobnímu sporu z minulosti.

Na Václava Klause střílel - naoko - svého času muž z airsoftové pistole proto, že Klaus v zemi „zavedl šelmovitý kapitalismus“. Klaus sice není komunista, ale některé jeho názory musí komunisty potěšit.  A také potěšily jistě Velebu, Tomana a další plánovače lepších zítřků . Klaus se chlubí tím, že se mu podařilo zachovat zemědělskou velkovýrobu, nedostatky způsobující nekonkurenceschopnost českého zemědělství jsou prý způsobeny evropskými regulacemi.

Miroslavu Tomanovi však nestačí ani evropské regulace, chce, aby vláda uzákonila 80 procent českých potravin na českém trhu. A šmitec. Kdo ty potraviny asi vyrobí, když se místo brambor, řepy, jetele, vojtěšky, zeleniny a ovoce pěstuje řepka? Když se nadále ruší chovy dojnic a prasat?  Možná by Tomanovi a Babišovi obchod vyhověl, když by obsah regálů tvořil z 80 procent řepkový olej.

Nevěřil jsem svým uším, když jsem v sobotu podvečer na fotbale zaslechl hovor zdejšího zvěrolékaře, který svému sousedovi sděloval, že prodejce zemědělské techniky Agrozet na Jindřichohradecku  skupuje tisícihektarové zemědělské společnosti. Vlastníci pozemků prý Agrozetu ochotně pozemky pronajímají a prodávají, a pokud mohou, končí nájmy u jiných společností a soukromých zemědělců. Agrozet, který se dal na obdělávání polí kvůli dotacím, prý nyní přeplatí všechny.

Dotace mají zázračnou moc, každá korunka navíc je dobrá hlavně, když jejich velká hromada. A ta je možná jen u velkých podniků. Větší podniky proto pohlcují menší. Na počátku 90. let se objevila spousta zájemců o hospodaření. Že jim v tom bránily postsocialistické kolchozy, nepřekvapilo, pro ně ovšem tenkrát několikaarová políčka neměla význam, šlo jim o zadržování restitucí. O odstavení 10 ha zemědělců se brzy zasloužili různí mladí městští dobrodruzi s různě záhadně získanými 50-100 ha půdy, kteří odmítali pokusy o spolupráci s malými hospodáři, odmítali vytvoření odbytových organizací-družstev, případně společná sila, jatky a podobně.  Kdepak, oni tvrdili, že jsou úplně jiná kategorie sedláků, že jsou specialisté postavení hodně výš než ti zaostalí staří vesničané s jejich nedobytnými podíly v hospodářských družstvech. Dneska, když české zemědělství se vrací do rozměrů jako mělo za socializmu - a větších, už se i tisícihektarové podniky bojí o budoucnost víc než kdysi ti 10 ha záhumenkáři. Ti 100 ha jsou i se svým chrapounským sebevědomím zřejmě už z boje o místo na slunci vyřazeni, automaticky odsouzeni k zániku. Snadno nabyl, snadno pozbyl.

Máme opět velké agropodniky, které stejně tak jako před rokem 1989 nedokážou zajistit soběstačnost země ve výrobě potravin. Rozdíl je v tom, že nyní se potraviny mohou dovézt ze zahraničí a není třeba stát fronty před obchody s masem. Z tohoto pohledu jen měl ten listopadový převrat nějaký význam. Pohled na širé lány vrací vzpomínky na doby agrokombinátů.
Zahradníček Josef

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.