Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

středa 16. března 2016

Valentina Těreškovová, první kosmonautka světa

16. června 1963 do vesmírné lodi Vostok 6, připravené ke startu na Bajkonuru vstoupila Valentina Vladimirovna Tereškovová a za několik minut se stala první ženou světa, která  pohlížela na Zemi z Vesmíru.

Upoutaná ve vesmírné lodi, bez možnosti jakéhokoli pohybu, strávila sedmdesát hodin a čtyřicet jedna minut, přičemž čtyřiasedmdesátkrát oblétla planetu Země. 

V roce 2000 v Londýně za svůj výkon obdržela titul "Žena 20. století". Narodila se 6. března 1937 v obci Bolšoje Maslenikovo v Jaroslavské oblasti. 

Do školy začala chodit až po válce. Po základní škole musela pracovat v továrně. Měla však ambice vyšší, proto jednak korespondenčně studovala, jednak se prosadila v Komsomolu a stala se brzy profesionální funkcionářkou. Navíc ještě byla zapojena v leteckém oddíle jako pilotka a parašutistka. 

Když v roce 1962 vybírali adeptku na let do vesmíru, přihlásila se. Splňovala všechny podmínky včetně výšky do 170 cm a váhy do 70 kg, a tak byla vybrána ze čtyř set uchazeček. Do výběru zasáhl Nikita Chruščov, kterému na ní imponoval hlavně dělnický původ.

Teprve  za čas po skončení letu pro Těreškovovou nastaly kruté časy. Už nemohla dělat, co by chtěla. Byla ve zlaté kleci. Stala se vývozním artiklem Sovětského svazu. Musela s úsměvem cestovat po světě. Nejdříve zamířila do Československa, kde ji doprovázel tehdy ještě neznámý komunista Alexander Dubček. 

V listopadu 1963 se provdala za kosmonauta Nikolajeva, ze kterého se vyklubal despota a opilec. Brzy se s ním rozvedla, ale jejich dcera Jelena procházela důkladnými lékařskými prohlídkami - zjišťovalo se zda pobyt rodičů ve vesmíru nemá vliv na potomstvo. Jelena však je zdravá jako buk a je lékařkou. 

V současnosti Valentina Těreškovová žije dost v ústraní, jen občas chodí do divadla. Veřejně se angažuje jen při pomoci chudým, je patronkou dvou dětských domovů a ženského kláštera v Kolomi

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.