Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

pondělí 1. února 2016

Kalašnikov by možná byl vhodný na počasí. Zahradníčkovy úvahy.

Tak únor nám začíná skoro letně, ráno po osmé hodině na jednom teploměru vidím  8 stupňů, na druhém 9 stupňů. Skoro začínám mít z toho letošního globálního oteplování obavy. Nezvyklé vysoké teploty by ani tak nevadily jako náhlé změny teplot, to můžou přinést nějakou vichřici nebo záplavy. Možná by se při odstraňování škod hodili imigranti, kterých se nyní tak hrozně bojíme. Pokud vzpomínám v roce 2002 také bylo v lednu nějaké divoké počasí.


V uplynulém  týdnu jsem vykonal několik kratších cest, ale také trochu víc sledoval ten politický teátr. O největší zábavu se postaral prezident s kalašnikovem.  Zeman zřejmě našel způsob jak kormidlovat ty houfy primitivních pisálků. Hodí jim nějakou hodně ohlodanou kost a oni se o ni rvou jako turečtí psi. A nejlepší ze všeho je, že tato kultura potulných psů je přenášena mezi čtenáře a posluchače. Rozděl a panuj! Heslo ze starověku má pořád opodstatnění. Čím víc Zeman provokuje lidi a rozděluje, tím líp mu budou procházet hospodské sprosťárny.  Abstinent T.G. Masaryk, syn kočího a pradleny, který nikdy žádnou hrubost z úst nevypustil, se musí obracet hrůzou ve svém lánském hrobě, jak nevychovaní jeho následníci obývají sídlo českých králů. Tomu, že Zeman pochválil reformátora islámu Konvičku, se nelze už vůbec divit.

Obecně Česká republika prý trpí absencí společenské a politické kultury, což se ukazuje hlavně před volbami a v dobách nějakých neobvyklých událostí. České obyvatelstvo v Evropě prý nejvíc nenávidí  odlišnosti. Podle nějakého průzkumu si nepřeje mít v domě romy, araby, černochy, asiaty, Němce, Američany, muslimy, ale ani křesťany. Nejvíc tolerantní jsou obyvatelé ČR ke Slovákům a Rusům. Vypadá to, že ten kamarádšoft  "na věčné časy" je zapuštěn hluboko v českých hlavách a zemi českou brzy neopustí.  Potvrdil to i další průzkum, podle kterého Merkelové věří 24 % českého obyvatelstva, ale Putinovi 37 %.


Nespí ani česká vláda, jejíž ministři houževnatě pracují na tom jak z občanů tahat peníze. Elektronické tržby už je ohraná písnička, stejně jako kouření v restauracích, obojí to jsou výhodná témata pro novináře a pro dělení společnosti. Proto brzy asi vyřešena nebudou. Přibylo vzrušení se změnami v platbě elektřiny a se snížením daně u piva. Šéfka pro ceny energetiky oznámila, že se elektřina nebude platit podle spotřeby, ale podle velikosti jističe. A začal rámus. O tom, že k této změně dojde mluvili zaměstnanci energetických společností už hodně dávno, před pěti roky jistě. V zahraničí prý je platba elektřiny podle jističe běžná. Popravdě řečeno šetřílky nemá západní společnost, co preferuje trh, vůbec ráda. Vydělávání a velké utrácení je americký vynález, a Evropa přejala americké zákony trhu, takže si musí poradit i se šetřílky. 

Babišovo pšouknutí o snížení DPH u piva v hospodách vyvolalo nesmyslný rámus. Rád bych viděl hospodského, který konečnou cenu půllitru piva nějak razantně sníží. Když tak o korunu, ale za pár měsíců ji zvýší o dvě. Ale pokřik to vyvolalo. "Opilcům budete snižovat ceny, kdybyste mysleli na děti, které musejí jíst drahý chléb a máslo?" Mnoho povyku pro nic.

Když jsem procházel okolo zámku Konopiště, zjistil jsem, že na travnaté pláži u rybníka není stará kotva, kterou si kdysi nechal z potopené lodi na Jadranu přivézt následník trůnu arcivévoda Ferdinand d´ Este. Napadlo mě, že ji někdo ukradl. Naštěstí nikoli. Byla před rokem uklizena, aby ji někdo neukradl. Znamená to, že 100 let byli zloději břídilové, dneska musí být pod zámkem všechno. Tak vypadá vyspělá společnost, jakou si přával Gustáv Husák.

Josef Zahradníček, 1.2.2016

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.