Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

úterý 17. listopadu 2015

Neukradená listopadová nerevoluce

O listopadu 1989 se dodnes mluví jako o revoluci sametové či něžné. Přitom se nejednalo o žádný revoluční boj, ale o neplánované předání moci. Poté, co KSČ odmítla Gorbačovovu "pěrestrojku" a komunisté prohráli volby v Polsku a Maďarsku a východní Němci začali prchat na Západ, bylo jasné, že dosavadním normalizačním způsobem českoslovenští komunisté stát neuřídí. Nebyli však schopni cokoli změnit, protože nechápali, co se děje.

Průzkumů a anket o tom, co bylo před rokem 1989 lepší nebo horší se dělá mnoho, přičemž výsledky jsou takové, jaké si příslušný objednatel, který jsi to zaplatí, přeje. Hlavně, že tomu občan  uvěří. Většina ano. 38 procent respondentů si podle jednoho včerejšího průzkumu myslí, že nyní je vše lepší než před rokem 1989, 20 procent si myslí, že je to horší.

Pro ty, kteří jsou spokojeni se současností je prý největší předností současného režimu, že umožňuje cestovat do zahraničí a studovat v zahraničí. Důvody tedy víc než pádné, ale jen pro ty, co si můžou dovolit  utrácet v zahraničních měnách. Důvody legrační hlavně pro ty, kteří každou korunku desetkrát obrátí, než si něco koupí. Obchody přeplněné zbožím jsou jen pozlátkem doby, v jejímž nitru je bahno představované cynizmem a honbou za majetkem.
Změn k horšímu je také dost, tou nejhnusnější změnou je šlechtění sobectví jako ctnosti a přednosti. Příkladem jdou politici, kteří více dbají o své zisky než o prospěch země a jejího obyvatelstva. Jinak by nemohli přehlížet velkopodnikatele, kteří své pololegálně i nelegálně získané peníze přelili do daňových rájů a přicházejí s drzými žádostmi o evropské dotace a státní podpory.

17.listopad 1989 nemohla být revoluce, neboť revoluce dělají lidé, kteří počítají s vítězstvím, s převzetím moci a vědí, kdo převezme moc. To v případě československých disidentů neexistovalo, ti v roce 1989 nechtěli svrhnout režim, chtěli ho jen kritizovat a znemožňovat před světem, aby se sám odhodlal k svobodným volbám, po kterých by zřejmě jako před rokem 1948 vládla Národní fronta všech povolených stran a hnutí. Měl to asi být mix předúnorových a předsrpnových poměrů. Bohužel vývoj byl mnohem rychlejší a zcela jiný, než většina předpokládala. Nic se nevrátilo zpět, ani předválečný kapitalizmus.Tomáš Baťa byl přivítán s velkou slávou, ale majetek stejně nedostal (ani nikdo jiný z Baťovy rodiny), protože ho Klausovi lidé rozkradli.

Po listopadu 1989 komunisté sice nejásali, ale ve skutečnosti byli spokojenější než velká část národa, kterási začala uvědomovat, že končí doba práva na práci a na mzdu podle státních tarifů a začíná starost o existenci. Komunisté, od funkcionářů závodních výborů nahoru, zásluhou předešlých výhod byli materiálně zajištěni, úřady ani soudy je nepronásledovaly, takže mohli (ani nemuseli) zahodit komunistické legitimace a zapojit se do přicházejícího kapitalizmu. Někteří to dělali více než směle, hlavně ti, co mohli zúročit staré kontakty.

V těch několika týdnech na konci roku 1989 byly založeny nové základy k dlouhé demoralizaci české společnosti, která se právě nyní vybičovává k extrémnímu rasizmu a xenofobii. Dnes už se neví, jakým způsobem se do Občanského fóra dostal Václav Klaus, jisté je, že svými návrhy na ekonomické změny oslnil mimo vexláků nejvíc ty, kteří chtěli rychle a hodně zbohatnout. Zatímco disidenti, pro které ekonomika byla španělskou vesnicí, se dohadovali s komunisty o místech ve vládě a na Hradě, Klaus za spolupráce estebáků (Tříska aj.) mobilizoval výkvět komunistických ekonomů a jejich kamarádů z StB k útokům na státní kasu a státní podniky. K tomu, aby se, nedej Bože, neujala ta Havlova pravda a láska, staral se v ulicích  Sládek s bandami úchylných siláků.

Přestože se Klausovi a jeho bankovním pomocníkům podařilo prodat obyvatelstvu bezcenné kuponové knížky, které měly převést státní majetek do tunelářských fondů, podařilo se Pithartově vládě prodat do Wolfsburgu mladoboleslavskou Škodu, což byl asi nejšťastnější čin všech polistopadových vlád, protože na této automobilce, přestože je v německých rukou, stojí česká ekonomika.I když zaostávající, alespoň žijící. (Jiří Krž, 17.11.2015)

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.