Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

pátek 3. května 2013

Hitlerův "pivní" puč 8. listopadu 1923.


Od skončení první světové války se Německo zmítalo hluboké hospodářské krizi. Nedostatek peněz řešila vláda tiskem nových bankovek. Inflace však astronomicky stoupala. V roce 1919 byl poměr marky k americkému dolaru 14:1, v roce 1923 už to bylo 17 972:1.

V Německu propukla bída a hlad. Nižší a střední vrstvy byly totálně ožebračeny. To byli ideální podmínky pro demagogy a populisty všeho druhu. Mezi nimi nechyběl Adolf Hitler, jehož řečnické výkony byly založeny právě na bídě nejnižších vrstev. 8. listopadu 1923 se Hitler, za pomoci oddílu SA, pokusil o puč. Do shromáždění v mnichovském Měšťanském pivovaru, když právě řečnil bavorský generální komisař Gustav von Kahr, vnikli muži SA, v čele s Hitlerem, jenž vyskočil na podium, střílel z pistole do stropu a křičel, že vypukla národní revoluce, bavorská i říšská vláda jsou sesazeny a on se ujímá moci. Potom začal přemlouvat bavorské politiky, aby vystoupili proti říšské vládě, zaštiťuje se přitom podporou generála Ericha Ludendorffa (1865-1937), významného vojevůdce první světové války. Ten však o ničem nevěděl, avšak k „pivnímu puči“ se také přidal.

Na puč reagoval německý prezident Ebert, který vyhlásil výjimečný stav a výkonnou moc převedl na generála Hanse von Seecka (1866-1936). Bavorská vláda se zalekla a ještě v noci posílá na pučisty policii a vojsko. Hitlerovy příznivci se sice shromáždili, aby pochodovali Mnichovem, ale cestu jim přehradil policejní kordon. Došlo ke střelbě, ve které bylo zabito 17 lidí, poraněn je i vůdce SA a bývalý vojenský pilot Hermann Göring (1893-1946). Hitler měl od pádu vykloubené rameno, druhý den byl zatčen a uvězněn. Konal se podivný soud. Lunedorff byl osvobozen a Hitler byl za velezradu potrestán pěti lety vězení. NSDAP byla zakázaná.

Čtyřicet uvězněných členů NSDAP, včetně Hitlera, si užívalo fešácký kriminál v pevnosti Landsberg. Ve věznici neměli žádné tvrdé omezení. Mohli přijímat libovolný počet návštěv, pobývat v zahradě, dobře jíst a pít. K Hitlerovi se dozorci chovali s neskrývaným obdivem. Hitler však ani ve vězení nezahálel, svému tehdy oddanému spolupracovníkovi Rudolfu Hessovi diktoval svůj program nazvaný Mein Kampf.

 Před vánocemi 1924 byl pro vzorné chování Hitler z vězení propuštěn. Okamžitě svolal svoje lidi s NSDAP a jako náhradu za zakázanou stranu vytvořil Nacionálně socialistické osvobozenecké hnutí, které při volbách do říšského sněmu získalo 14 křesel. 27. února 1925 byla znovu založena NSDAP. Hitler však měl však v Bavorsku zakázané veřejné vystupování, a tak ho jako řečníci nahradili lékárník Gregor Strasser (1892-1934) a literární historik Josef Geobbels (1897-1945). Vedení strany opět na sebe strhl Hitler. (pokračování)

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.