Svou novinářskou činnost začal jako člen redakční rady časopisu Národ. Mimo toho působil jako soukromý učitel syna hraběte Lažanského a jako dramaturg Vinohradského divadla. Od roku 1917 byl společně s bratrem Josefem v redakci Národních listů a týdeníku Nebojsa.
Karel Čapek byl prvním českým spisovatelem, který uspěl ve světové literatuře. Po několika velice úspěšných divadelních hrách (např. Loupežník-1920, R.U.R.-1921, Ze života hmyzu-1921, Věc Makropolus-1922) napsal romány Továrna na absolutno (1922) a Krakatit (1924). I jeho další tvorba byla velice úspěšná, např. Hovory s T.G.M.(1928-1935) nebo Povídky z jedné a druhé kapsy (1929). Odmítl předsednictví světové federace Penklubů, na které ho navrh H. G. Wells. Norský tisk ho dokonce navrhl na Nobelovu cenu.
Někteří kritici dodnes o objektivitě Čapkova díla, především novinářské činnosti, pochybují, tvrdí, že bylo ovlivněno přátelstvím s T. G. Masarykem. Přesto novinařina mu poskytla řadu tvůrčích podnětů a ovlivnila vnitřní organizaci jeho literárních děl, jejich jazyk, sloh, ale i výraz a tvar. Na druhou stranu jeho tvorba výrazně ovlivnila podobu tradičních i nově vzniklých novinářských útvarů, a to především jazykovou svěžestí a slovesnou propracovaností. Jeho novinářská činnost je spojena především s Lidovými novinami, kde v jistém slova smyslu navazoval na Jana Nerudu. Napsal velké množství fejetonů, později vydávaných v různých souborech, a sloupky, v nichž se vyjadřoval k aktuálním problémům a které vymyslel jako novou novinářskou formu.
V roce 1935 se oženil s herečkou Olgou Scheinpflugovou, s níž společně psal cestopisné fejetony. Několik knih napsal s bratrem Josefem Čapkem. Další úspěšná Čapkova díla (divadelní hra Bílá nemoc-1937 a román První parta-1937), byla zfilmována (1937 a 1959). Posledním známějším Čapkovým dílem byla divadelní hra Matka (1938)- reakce na mezinárodní situaci.
Žádné komentáře:
Okomentovat