Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

sobota 13. srpna 2011

Svatá Hora bývala nejvýznamnějším mariánským poutním místem v Čechách.

Poutní procesí k dřevěné sošce Panny Marie od 17. století učinila ze Svaté Hory u Příbrami jednu z nejvýznamnějších poutí v Evropě. Procesí přicházela z celé střední Evropy. V roce 1732 papež Klement XII. dal sošce zlatou korunu s drahokamy a perlami. Bylo to ocenění, kvůli kterému od té doby byla Svatá Hora stavěna na úroveň slavných poutních míst Maria Zell v Rakousku, Loreto v Itálii, Montserrat ve Španělsku či Čenstochová v Polsku.



Svatá Hora se tyčí nad městem Příbram ve výšce cca 590 m již víc než 300 let. Počátky kultu milostné sošky P. Marie Svatohorské se podle pověstí vážou s dobou působení arcibiskupa Arnošta z Pardubic v polovině 14. století. Ten měl dle známé legendy sošku P. Marie sám vyřezat z hruškového dřeva. Barokní areál Svaté Hory tvoří obdélný komplex ambitů o rozměrech 80 x 72 m se čtyřmi kaplemi v rozích, uvnitř na vysoké kamenné terase stojí původně gotický kostel Panny Marie, přestavěný a rozšířený v letech 1648 - 1673 za účasti architekta C. Luralga. K severnímu křídlu ambitů přiléhá klášter a od severozápadního rohu komplexu vedou do Příbrami kryté schody.


Císař Josef II. sice pouti zakázal, zákaz se však nepodařilo prosadit a koncem 19. století zde o hlavní poutní slavnosti 7. července bývalo 20 až 25 tisíc poutníků. Roku 1861 byl areál předán Redemptoristům, kteří zde s výjimkou let 1950-1990 působí dodnes.


Změna politické situace po roce 1948 a s ní související uzavření hranic a pronásledování katolické církve se projevila i na poklesu počtu poutníků. Zatímco ještě v roce 1948 připutovalo 80 000 poutníků, v roce 1952 to už bylo jen 5000 poutníků.


Po roce 1948 byl samozřejmě znemožněn i příjezd poutníků z Bavorska. Ti však na Svatou Horu nezapomněli. Vystihli, že při Gorbačovově perestrojce se i v Čechách otvírá prostor pro církevní obřady, založili v roce 1987 organizační výbor a po dlouhé době uspořádali první poutní zájezd na Svatou Horu. Od té doby přijíždějí každý rok. Letos přijeli čtyřmi autobusy, přičemž hlavním organizátorem byl už po čtyřiadvacáté 89letý Vinzenz Binder. S poutníky jel i lékař dr. Attila Voot, který zajišťoval zdravotní službu. Přijel i pasovský biskup Franz Xaver Eder, který pro německé poutníky na Svaté Hoře sloužil mši.


Svatá Hora neslouží jen církevním obřadům, je místem i jiných akcí:



Srdečně Vás
zveme na:
V. PŘÍBRAMSKOU SVATOHORSKOU ŠALMAJ
17.9.2011
Slavnost hudby, tance, divadla a lidových řemesel na nádvoří Svaté Hory.
od 10:00 do 23:00 hodin
Historický průvod, k přivítání arcibiskupa Arnošta z Pardubic na Svaté Hoře, se sejde v 9:15 hodin na náměstí Arnošta z Pardubic v Příbrami (kašna u spořitelny). Odtud se ulicí Pražskou odebere k poutnímu místu. Pokud dorazíte v dobovém obleku, rádi Vás uvítáme v průvodu.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.