Vlevo čtyřpatrová zvonice osady Bílá Hůrka, z roku 1773, vpravo čtyři chladící věže Jaderné elektrárny Temelín z osmdesátých let dvacátého století. Obrázek napovídá, kde se půvabná Bílá Hůrka nalézá.
Příčinou toho, že se ani uprostřed letní turistické sezóny neobjeví u pečlivě udržované stavební památky živá duše, určitě není jaderná elektrárna vzdálená 6 km, ale odlehlost místa mimo hlavní silniční trasy. Kdo v jižních Čechách nehledá vykřičené atrakce jako Český Krumlov nebo Hluboká, je při návštěvě osady překvapen.
O kostele sv. Štěpána ve vesnici Větší Hůrka jsou záznamy už z roku 1352, i když presbytář pravděpodobně pochází ze 13. století. Původní ves, která u kostela stála, zanikla v 16. století. Byla obnovena po třicetileté válce, kdy už byl kostel jmenován jako Bílá Hůrka. Od 17. století až do roku 1848 Bílou Hůrku drželi Schwarzenbergové. Obyvatelstvo bylo téměř všechno české.
Z dáli viděná věž stojí mimo kostela, za nímž se nachází rozlehlý hřbitov, obehnaný zdí. Mimo prostoru hřbitova, vedle zvonice, stojí kaplička Panny Marie Lurdské.
Fara vznikla současně s výstavbou kostela na konci 13. století. Traduje se, že v době husitských válek v ní bydleli faráři podobojí. Současnou secesní podobu fara dostala na počátku 20. století. Zdevastovaný velký farní dvůr je za zdí, takže neruší příjemný dojem z prohlídky místa. Jednopatrová budova škola je nyní opuštěná. (R.Fischer)
Žádné komentáře:
Okomentovat