Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

pátek 1. ledna 2021

Nejrychlejší traktor jezdí po dálnici

 Stává se občas, že řidič traktoru zabloudí a dostane se na dálnici, kam mají traktory vjezd zakázán. Pokud  taková jízda neskončí nehodou, končí v některých zemích obyčejně velkou pokutou, někdy také jen domluvou policie. Tentokrát se jedná o traktor Hanomag Robust, který může po německých dálnicích dálnici bez obav jezdit legálně, neboť na to má úřední osvědčení od zkušebního technického ústavu (TÜV).


Hanomag Robust vyrobený v roce 1964 je jediným německým traktorem, který dosahuje rychlosti 105 km/hod. Jeho majitel Rudolf Wehner ho upravil tak, že s ním může jezdit po dálnicích.

Rudolf Wehner začal dlouhý šestiválcový traktor Hanomag Robust upravovat v roce 2009. Především upravil převodovku. Pětitunový traktor o obsahu 11 litrů má výkon 110k a dosahuje rychlosti 105 km/hod.

Důvodem, proč sedmdesátiletý pan Wehner rychlý traktor postavil, jsou setkání veteran-traktorů, kterých se už dlouho zúčastňuje. Trápilo ho, že na místa srazů ve vzdálenějších regionech se musel dlouhou dobu, i několik dní, přepravovat po vedlejších okresních silnicích. Tolik času neměl a atmosféry při setkání veteránů se také nechtěl vzdát. "Řekl jsem si, že to musím změnit, upravit traktor tak, abych se tam s ním dostal po dálnici." 

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.