Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

pátek 9. října 2020

John Lennon se narodil před osmdesáti lety

9. října 1940 se v Liverpoolu narodil John Lennon, pozdější hlavní postava hudební skupiny Beatles. Od 4 let ho vychovávala rodina sestry jeho matky. Od mládí zbožňoval Elvise Presleyho, který byl příčinou toho, že Lennon se intenzivně hudebně vzdělával.

V roce 1956 založil první skupini The Quarrymen, kterou v roce 1960 přejmenoval na The Beatles. V roce 1963 vydali první album. Lennova slova "Jsme populárnější než Ježíš," ještě jejich popularitu zvýšila. Beatles se staly v 60. letech idoly mládeže a na dlouhá léta ovlivnily světovou hudební scénu, hudební průmysl i módu. V roce 1968 se Lennon rozvedl se ženou Cynthi a o rok později se oženil s japonskou umělkyní Yoko Ono. Vydání alba «Let it be» znamenalo konec Beatles. Ještě s Ono vytvořili skupinu Plastic Ono Band a usadili se v New Yorku, kde Lennon byl až do roku 1976 bez amerického občanství. Ještě v roce 1980 vydal album Double Fantasy.

8. prosince 1980 Lenoonovi, nedaleko domu, vpálil pět střel do do zad Mark David Chapmann, Vrah byl potrestán doživotním vězením.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.