Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

sobota 12. září 2020

Covid-19 do ČR přišel opět na pozvání. Zahradníček komentuje

 

12.9.2020; 15:04   - Počasí na začátku září 2020 jako by naznačovalo, že hodlá pokračovat chladem a silnými dešti, ale zdá se, že na konci první dekády se umoudřilo a nadbytek letní vody a bahna, o které  se na polích zasloužilo, chce kompenzovat trochou podzimního tepla.

 


Spolu s oteplením přišla do České republiky nová vlna pandemie koronaviru Covid-19.  Kdyby jí v létě Češi neotevřeli všechny brány dokořán, tak by se jí asi dařilo držet nadále pod poklicí. Česká republika, která na jaře byla úspěšnou protivirovou ochranou obyvatel vzorem pro ostatní země, nyní dostává v zahraničí přívlastek země idiotů. Ve vyspělých zemích nebyly roušky odhozeny a pandemie zlehčována. Jako by nestačilo, že v zimě nákazu do ČR přiváželi dovolenkáři z Itálie, znovu vyhrály zábavy, pijatiky a rekreace zhýralců. Velký prostor dostali cynikové a podvratné živly. Sotva na jaře pandemie trochu polevila, mladí Čechové vztyčili čela a vydali se utrácet lehce získané peníze do barů, na festivaly a k moři. Podporovala je nejen media, ale i starostové, kteří se hromadnými akcemi pro obyvatelstvo podlézali voličům. Výsledkem je denní přírůstek nakažených jako v Německu, které má osm krát víc obyvatel.

 

K nejméně opatrným lidem patřili sportovci, na což doplácí kluby, ale také reprezentace. Proti té fotbalové zasáhli hygienici. Když se nákaza objevila mezi hráči a doprovodem reprezentačního fotbalového týmu a byl zakázán zápas se Skotskem, byl vytvořen tým náhradní. Marně. Náhradníci na Skoty nestačili. Hrálo se bez diváků.

 

Fortuna liga už určité množství diváků povolené má. První utkání se odehrálo včera a olomoucká Sigma porazila všeobecně neoblíbený tým Bohemians. Pražané těží stále z panenkovské minulosti, kdy se v Ďolíčku hrál dobrý technický fotbal. Vršovický klub je nyní pro veřejnost jen tím, kdo ve sporu o značku Bohemians měl nejvíc sponzorů.

 

Sympatie ztrácí i liberecký Slovan, který se stal odkladištěm přebytečných hráčů pražské Slávie. Při pohledu na sestavu Liberce pro dnešní utkání v Českých Budějovicích nebude čtenář daleko od pravdy, že českými hráči v Liberci jsou jen Pešek a Vietnamec Nguyen (reprezentoval ČR proti Skotsku).

 

Spoustu lidí na internetových diskusích pobouřilo rozhodnutí uzavírat kvůli pandemii restaurace v Praze o půlnoci. Pro venkovana nepochopitelné. Kdo pamatuje dobu před více než třiceti léty, kdy se pracovalo od sedmi hodin ráno, ale často od šesti a dříve, pamatuje také provozní dobu v restauracích. Ta sice končila ve 22. hodin, aby se lidé řádně vyspali do práce, ale po 21. hodině už host byl obsloužen výjimečně, protože personál chtěl vypadnout co nejdříve.

 

Těžký život má letos na Tour de France výjimečný slovenský cyklista Peter Sagan, kterého francouzští rozhodčí trestají za strkanice v závěrečných sprintech, ve kterých je nucen bojovat sám, protože pomoci od své stáje Bora se nedočká. Představy Francouzů o průběhu závodu kazí letos mimo Sagana také Slovinci. Lidé z Východu pořád nemají na Západě na růžích ustláno.

Josef Zahradníček

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.