Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

pondělí 15. června 2020

Rozmarné léto s Koněvem. Zahradníček komentuje

 Socha Ivana Stěpanoviče Koněva na náměstí Interbrigády v Praze 6-Bubenči
15.6.2020; 20:57  - Za týden bude nejdelší den a nejkratší noc, slunce bude nejblíže k severní polokouli Země, ale venku to na vrchol světla nevypadá. Na trávnících čvachtá voda pod nohama, mediální volání po dešti se najednou mění v naříkání na moc vody. Za 15 červnových dní napršelo stejně jako za celý deštivý květen.

Dnes se otvírají hranice Schengenu, až na Švédsko, Spojené království a Portugalsko. Proč se v létě musí za každou cenu cestovat za hranice, je pro mne pořád záhada.

Uvolnění koronové uzdy se dočkal i fotbal. Nástavby se může hrát s 2500 diváky, kteří mají být rozděleni po 500 lidech do pěti sektorů. Toto nařízení je snad vytvořeno pro pražské kluby a Ostravu, kde pro některé lidi je fotbal jediným způsobem vyžití, jinde je to také často maximální návštěva.

Ligu vede pořád Slávie, na kterou se lepí pořád víc fanatiků, druhá Viktorie Plzeň se dostala mezi dva pražské balvany, protože na třetím místě se záhadnými výsledky objevila Sparta. Jestli Plzeň druhé místo obhájí, tak to bude mít cenu jako titul. Včera ovšem Plzeň v Olomouci mimořádný výkon nepodávala. Zato se rasistickými projevy "vyznamenali" tvarůžkáři v hledišti.

Dva nejchudší kluby Fortunaligy se utkaly v Opavě, Dynamo České Budějovice zahodilo několik dobrých příležitostí, takže Opava vyhrála 2:0. Dynamo ovšem dohrávalo v devíti lidech, protože byl vyloučen Kladrubský a v době, kdy Dynamo už nemohlo střídat, zranil se brankář Drobný. Do branky šel prvně v životě útočník Ivo Táborský, který opustil bránu a vydal se do útoku. Místo přesilovky přišel brejk a Opava dala gól do prázdné branky.

V Korytnici na Slovensku se nacházejí teplé prameny, takže tam byly zřízeny lázně, které prosperovaly hlavně za federace, když tam ROH posílalo pacienty. V současnosti lázeňský dům připomíná dlouho neuklízenou autobusovou čekárnu. Lázeňské zařízení i společenské místnosti ukončily provoz, jsou opuštěné. Rozbité dveře, rozbitý nábytek, všude odpadky, všude nepořádek. I tak vypadá neviditelná ruka trhu.

Z ČR byli v minulých dnech vyhoštěni dva ruští diplomaté. Důvodem prý bylo vypuštění nepravdivé zprávy o dovezení nebezpečného jedu ricin do Prahy, kterým měli být otráveni dva pražští politici. V Moskvě sice kvůli vyhoštění prskali a slíbili odvetu. Mnohem více je rozzlobilo odstranění Koněvova pomníku v Praze. Rusové si váží generálů a maršálů daleko víc než Češi a další národy. To je jeden důvod ruské zloby. Hlavním důvodem je 9. květen 1945, kdy maršál Koněv přivedl tanky do Prahy (už osvobozené). Koněv se proto stal zakladatelem ruského vlivu v Československu. Ruští politici jistě i dnes považují Prahu za svou důležitou tepnu mezi Východem a Západem.  Změna československého režimu v roce 1989 pravděpodobně nebyla pro Moskvu tak moc důležitá, jako byla pro Čechy, i když musela domů stáhnout sovětskou armádu. Nahradili ji civilisté. Odstranění Koněvovy sochy byla pro ruské politiky zřejmě rána větší než stažení 100.000 vojáků z Československa.
Josef Zahradníček

1 komentář:

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.