Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

středa 10. června 2020

Princ Philip dnes slaví 99. narozeniny


V tichosti dnes slaví v Edinburghu princ Philip, manžel britské královny Alžběty II a vévoda z Edinburghu, své 99. narozeniny. Je historicky prvním mužem z britské královské rodiny, který se dožil tak vysokého věku.
Narozeniny budou slaveny skromně. Princ Philip bude na zámku Windsor obědvat s královnou a několika členy královské rodiny. Po obědě mají přijít s gratulacemi další členové královské rodiny. Vzhledem k problémům země s pandemií coronaviru Covid-19 nejsou pro veřejnost připraveny žádné akce, nebudou přehlídky, fanfáry ani salvy z kanonů.
Philip a Alžběta v roce 1947

Královna i její manžel jsou kvůli pandemii od 19. března v přísné izolaci. Oba patří do vysoce rizikové skupiny lidí. Vévoda z Edinburghu bal v prosinci krátce vyšetřován v nemocnici, o jaké zdravotní problémy se jednalo, zveřejněno nebylo.

Princ Philip ukončil pracovní činnost v královské rodině už ve věku 96 let. Od roku 1952, kdy Alžběta II. nastoupila na trůn, měl jako zástupce královny 22.219 samostatných jednání, vykonal 637 zahraničních cest, měl 5.493 veřejných projevů a napsal 14 knih.

Vévoda z Edinburhu proslul určitou nezdvořilostí a hrubostí k členům královské rodiny. O královně řekl, že vypadá jako klobása nebo, že má na hlavě hlávku zelí. Vysvětlil pak, že královna má vysoký stupeň tolerance. O dceři Anne, která měla ráda zvířata, řekl, "pokud nežere seno, není zajímavá."

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.