Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

sobota 6. června 2020

Mariánský sloup zviditelnil Prahu. Zahradníček komentuje


Střední Evropa se pomalu zbavuje koronavirové pandemie. O to, aby se lidé při odkládání a likvidaci roušek příliš neradovali, starají se mnozí strašáci z řad politiků, lékařů, novinářů a jiných lidí se zaručenou schopností věštit jakékoli neštěstí. Někteří věští kvůli pochybné radosti z toho, že můžou nahánět bázlivcům strach, někteří věští kvůli tomu, aby stát pěkně pumpli. Třeba taková Pekarová nebo Kuba.

Pozvolnému ústupu koronaviru sekunduje nejasné neslané počasí. Nářky na nedostatek vody snad vyřešily květnové deště, bohužel lije jako z konve i v červnu. Roste tráva jak divá, i když dnes už to zajímá jen pár zemědělců, kteří trávu používají jako krmivo pro zvířata, ať na zeleno jako pastvu, nebo ke konzervaci jako seno či senáž. V zahradách se ovšem tráva už nesuší jako v minulosti, tam se prohánějí sekačky, ať je tam tráva, nebo není. Od pátku do neděle máme o koncert postaráno. Kdo neprohání sekačku, jako by neexistoval.

Česká fotbalová Fortuna-liga se po dlouhé přestávce rozjela naplno. Dnes se začíná hrát už 4. pokoronové kolo. Pozornost je soustředěna na zápas doposud suverénně vedoucí Slávie s Viktorií Plzeň, která na jaře ještě neprohrála. Trenéři Trpišovský a Gula si sice skládají poklony, ale ve skutečnosti by asi jeden druhého nejraději vyhnal na Sibiř. Mimo nejvyšších fotbalových soutěží v severských a východoevropských zemích, které kvůli koronaviru nebyly přerušeny, je česká soutěž druhou (po Německu) v Evropě, která byla obnovena.

Tento týden se na Staroměstském náměstí  v Praze po téměř 102 letech znovu objevil Mariánský sloup. Boj o jeho postavení trval 30 let. Poraženi byli komunisté a národovci z 19. století. Bývalý protihabsburský vůdce a protimariánský kunsthistorik Z. Mahler tento týden v pokelném kotli určitě tak nadával a sakroval, až ho čerti zařadili do seznamu největších hříšníků. Zato čarodějnice Procházková asi zuřila někde v pelechu a okusovala zapáchající koště.

Pražané obnovením Mariánského sloupu jen dokázali, že patří mezi nejkulturnější města světa, v nichž si váží činnosti svých předků, že si váží víry minulých generací, kterou vtesali do stavebních památek. Obnovení Mariánského sloupu připomíná nejen vítězství císařských vojsk nad Švédy a záchranu Prahy, ale je také protestem proti všem revolucím a vandalizmu Franty Sauera, MIlady Králové (Horákové) a jiných anarchistů, který revoluce přinášejí.
Josef Zahradníček

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.