Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

sobota 9. května 2020

U Slivice došlo k poslední velké bitvě na území Čech

Jak to bylo s příjezdem Rudé armády 2 dny po kapitulaci nacistických vojsk a osvobozením Prahy, už vlasovci osvobozené, to se uvádí ve většině českých mediích. Faktem je, že Rudá armáda byla na českém území a měla za úkol ho obsadit. 
Památník bitvy u Slivice a Milína
Památní bitvy u Slivice z roku 1970
Na odpor už poraženého nepřítele Rudá armáda narazila u obce Slivice, jež leží u současných hranic Středočeského a  Jihočeského kraje. V tomto místě uvízly zbytky divize SS, jíž velel Obergruppenführer (generál-plukovník) Karl-Friedrich von Pückler-Burghaus. Důvodem zdržení na českém území byli Američané, kteří nedovolili Pücklerově divizi SS přejít demarkační čáru a vzdát se americkým vojákům. Strach z Rudé armády byl v Pücklerově případě oprávněný, protože muži jeho divize se na území Ruska v roce 1942 dopouštěli těch nejhorších zločinů včetně genocidy obyvatelstva.

Útok proti poslední německé armádě pobývající na českém území zahájili 11. května 1945 ruští partyzáni pod vedením kapitána NKVD Jevgenije Olesenského. Na pomoc jim přišla jednotka 3. armády USA a jednotky Rudé armády. Bitva trvala několik hodin. Když Pückler zjistil, že další odpor je zbytečný, rozhodl se vzdát. Za vítěze kapitulaci 12. května 1945 podepsali Ivan Fedovič Serjogin (Rudá armáda), Jevgenij Olesenskij (NKVD), LeROy Inwin (3. armáda USA). Po podpisu kapitulace se Pückler zastřelil.

V poslední bitvě na českém území padlo okolo 1000 mužů nacistické armády, 6000 mužů bylo zajato. Na straně vítězů je uváděno 73 mrtvých.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.