Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

středa 22. ledna 2020

Rakovina by měla být vyléčitelná. Velký vědecký objev

T-cell attacking a cancer cell


Nová technika by měla zničit široké spektrum rakovinných buněk, včetně rakoviny prsu a prostaty, informuje James Gallagher. Nově objevená část imunitního systému může být využita při léčení všech nádorů, tvrdí vědci.

Tým Cardiff University objevil metodu ničení rakoviny prostaty, prsu, plic a dalších při laboratorních testech. Objev publikovaný v časopise Nature Imunology nebyl dosud testován na pacientech, ale výzkumníci tvrdí, že má "enormní potenciál". Experti uvedli, že ačkoliv práce na objevu se dosud nachází v počátečních stádiích, samotný objev je velmi vzrušující.
Vědci hledali "nekonvenční" a dosud neobjevené způsoby, jak imunitní systém přirozeně útočí na tumory. Tím co objevili byla imunitní buňka typu T (T lymfocyt) v lidské krvi. Jde o imunitní buňku, která může prohledávat tělo a zjišťovat, zda existuje hrozba, kterou je třeba eliminovat.Tento typ buňky přitom dokáže útočit na široké spektrum nádorů.

"Existuje šance léčit každého pacienta," uvedl profesor Andrew Sewell pro BBC. a dodal: "Předtím nikdo nevěřil, že by to bylo možné." T lymfocyty mají na povrchu receptory, které jim umožňují "vidět" na chemické úrovni.

Cardiffský tým objevil, že T lymfocyt a jeho receptor dokážou v laboratorních podmínkách nalézt a zničit široké spektrum rakovinných buněk, včetně rakoviny plic, krve, tlustého střeva, prsu, kostní dřeně, prostaty, vaječníků, ledvin a rakoviny děložního čípku. Normální tkáně přitom zůstávají nedotčeny. Receptor T lymfocytu interaguje s molekulou označovanou MR1, která se nachází na povrchu každé buňky v lidském těle.Má se za to, že MR1 pro imunitní systém označuje změněný metabolismus probíhající v rakovinných buňkách.

"Jsme první, kdo popsali T lymfocyt, který hledá MR1 v rakovinných buňkách - to se předtím nestalo, to je první věc svého druhu," dodal výzkumník Garry Dolton.

Zdroj: BBC

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.