Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

středa 1. ledna 2020

První den roku 2020. Zahradníček komentuje


1.1.2020; 8:57  -  Přišel rok 2020, který je v několika mediích označován jako rok "magický." Tímto latinským slovem se ve světě označují kouzla, tajemnosti, věci nadpřirozené. Proč asi si čeští novináři myslí, že to bude rok kouzelný? Snad rostoucí inflací a zdražováním, jak píší ve vedlejších článcích? Jak vidno, je pro některé novináře snazší strašit a rozeštvávat lidi, než nalézt vhodné české slovo.

Mezi první zajímavosti nového roku, které člověka zaujmou, je číslo letopočtu 2020. Psáno arabskými číslicemi. Stejně pěkné je toto číslo napsané číslicemi římskými: MMXX.  Snad ještě existují sběratelé poštovních razítek, kteří jsou ochotni za razítko s pěkným datem obětovat desítky korun. V minulosti se pídili třeba po poštovním razítku s datem 1.9.1919. Letos budou zajímavá data s dvojkou: 2.2.2020, 20.2.2020 nebo 22.2.2020.

Nový rok jsme přivítali bez sněhového koberce. Stejně tomu je i v hlavním ruském městě Moskvě, kde z toho byla radnice jaksi nesvá, neboť sníh k Moskvě na Nový rok téměř vždy patřil, a tak se rozhodla ho do Moskvy, na Rudé náměstí, navést z oblastí, kde sníh napadl. Komentátor se jménem Absurdistán v jedněch ruských novinách si neodpustil uštěpačný komentář, že v Rusku pokračuje výměnný obchod; z venkova do Moskvy se vozí sníh, z Moskvy na venkov komunální odpad.

Dříve na Nový rok mívali slavnostní projevy prezidenti, dnes český prezident nepromluví, ale jeden projev bude nahrazen hned projevy třemi, projevy třech nejvýznamnějších předsedů (vlády, sněmovny a senátu). Novináři si během dlouhých svátků odpočinuli, takže budou pár dní mít zase co psát. Rozhodně větším zážitkem, než jsou projevy českých politiků, bude slavný novoroční koncert Vídeňských filharmoniků. Nebude ani letos chybět populární Strausův Radeckého marš, i když v nějaké nové úpravě. Důvodem změny je zjištění, že stará úprava pochodu pochází od fanatického nacisty Leopolda Weningera, i když jeho úprava, jež vyvolává potlesk, je už z roku 1914, kdy národní socializmu ještě neexistoval.
Josef Zahradníček 

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.