Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

sobota 11. ledna 2020

Nejen starosti královské rodiny. Zahradníček komentuje

11.1.2020; 17:44   Prvních jedenáct dní roku 2020 uteklo jako voda. Rok začal na mezinárodním poli hezky od podlahy. Zabitím íránského generála a sestřelení ukrajinského dopravního letadla u Teheránu. Austrálii likviduje sucho a požár lesů. Sucho a poměrně teplo je i v lednové střední Evropě. Na povrchu sucho moc vidět není, protože občas mrholí a nějaké bláto se na autech objeví. Začínají však  vysychat studně. To může zvýšit cenu pitné vody z kohoutků, vody balené, limonád a piva.


Fotbalistům skončily zimní prázdniny a začala příprava na jarní boje, které začínají už v polovině února. Ostudu si dnes udělalo Dynamo České Budějovice, když doma prohrálo s druholigovou Viktorií Žižkov 1:7. A mohlo to být horší. Usínat na vavřínech o vánocích se nevyplácí.

V tomto týdnu opustil věznici v Plzni - Na Borech Tomáš Řepka, bývalý fotbalista Dynama České Budějovice. Jinak také bývalý kapitán české fotbalové reprezentace. Ve vězení byl kvůli dluhům a podvodům. Pracoval ve vězeňské pekárně. Řepka novinářům oznámil, že vězení z něj udělalo nového člověka, že se bude chovat slušně. Chce získat licenci fotbalového trenéra a zapojit se do fotbalového dění na nejvyšší úrovni, nejraději ve Spartě. Kéž by se mu to splnilo, přestože, kdo ho zná, pochybuje.

Alžběta II.
Alžběta II.
Velký průšvih je v britské královské rodině. Princ Harry s manželkou Megan oznámili, že se vzdávají reprezentace královské rodiny a hodlají se věnovat nějaké civilní práci. Vyvolalo to pobouření v paláci královny i na veřejnosti. Královská rodina je pro Angličany stále symbol slavné tradice. Normální Středoevropan se Harrymu a Megan moc nediví. Být denně na prvních stránkách novin a na obrazovkách televizorů  na to musí být člověk otrlý, jako je třeba americký prezident Trump. To je ovšem jiná váhová kategorie, opak křehké vévodkyně Megan, která musela poslouchat narážky na to, že její předkové pocházeli z Afriky.

Ono být členem královské rodiny není žádný med.  Každý si sice užívá státního blahobytu, ale má pořád povinnost předvádět se na veřejnosti. Media už několik desetiletí spekulují, kdy královna Alžběta II. odejde na věčnost a celého britského trůnu se ujme její syn Charles, který sice už je panovníkem těchto zemí:  Antigua  Barbuda, Austrálie, Bahamy, Barbados, Belize, Grenada, Jamajka, Kanada, Nový Zéland, Papua-Nová Guinea, Svatý Kryštof a Nevis, Svatá Lucie, Svatý Vincenc a Grenadiny, Šalomounovy ostrovy, Tuvalu a Spojené království Velké Británie a Severního Irska, ale je z dlouhého čekání na trůn už viditelně otráven. Královna Alžběta se totiž v 94 letech těší dobrému zdraví a stále je schopna zasahovat, a také zasahuje, do britské politiky.

Zpět domů do střední Evropy! Cestu do Rakouska mi překazila novinová zpráva v tamním tisku, že jeden řezník v jistém příhraničním městě zavřel krám. Úžasná náhoda. Před několika léty jsem v tomto rakouském městě postával před tím řeznickým krámkem. Upoutal mě zvenčí také jako historická památka z dob monarchie. Nabízel uzeniny v ceně 4 eura za 0,5 kg. Tenkrát se mi to zdálo moc drahé. Poté, co po loňských vánocích se i v Čechách cena uzenin přehoupla přes 200 Kč/kg, mě napadlo, že bych konečně mohl k onomu řezníkovi zajet a ochutnat uzeninu vyrobenou v malém soukromém řeznictví. Novinová zpráva, že onen řezník, jenž doma starým poctivým způsobem vyráběl 40 druhů uzenin, na konci roku 2019 zavřel krám a šel v 62 letech do důchodu, mi výlet překazila. Zaváhal jsem opět.

Salám si už u rakouského soukromého řezníka nekoupím, zato si můžu koupit kámen. Ano, obyčejný šutr o váze do 1 kg. Toho se ale nenajím, mám zuby chatrné.  Jeden  rakouský podnikatel v blízkosti české hranice si po Novém roce otevřel krámek s kameny pro sběratele a hned přijal čtyři zaměstnance. Kamínků má plné regály. Nápady na podnikání jsou někdy nepochopitelné, ale jeden nikdy neví, jestli se neujmou.
Josef Zahradníček 

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.