Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

pondělí 30. prosince 2019

Zelené mraky nad Evropou houstnou. Zahradníček komentuje


30.12.2019; 13:39   - Prezident Zeman ve svém vánočním poselství oznámil, že je kacířem, co se týká ochrany klimatu. Tím si získal nejen své voliče, kteří jsou od nejútlejšího věku proti všemu, co přichází ze Západu, ale i odpůrce z řad agresivních prospěchářů, kteří tvrdí, že do svobodného podnikání nemá nikdo včetně ekologů mluvit a omezovat ho. Bez ohledu na kacíře, kteří odmítají klimatické náboženství , skutečně sílí na konci roku hlasy proroků, že ČR se brzy zcela změní, bude celá zelená.

Klima na Zemi, které je řízeno s hůry, je sice právě takové, jaké mu určí vesmírné pochody, přesto se stalo důvodem k válečnému tažení. A jsme opět ve středověku, kdy se válčilo kvůli víře v něco, co nelze potvrdit ani vyvrátit. Válka se sice vede penězi a zbraněmi, což je záležitost mnohatisícových armád, ale také potravinami, což už je záležitost milionů obyvatel. Pokud se současná válka mezi klimatology a pragmatiky rozšíří, mohlo by to lidstvo poznat brzy na talíři.

Stahují se nad Evropu zelená mračna, která bezesporu zasáhnou i české země včetně českých klimatických kacířů. Namísto očekávaného nástupu nacionalistů v posledních volbách do europarlamentu, stala se něco ještě horšího, Evropa se má připravit na vládu Zelených. Vědecká a průmyslová vyspělost, kterou se evropské státy v 19. a 20. století pyšnily, začíná být zavrhována.  S omezením průmyslu však musí musí přijít omezení životní úrovně. Zatím ekologové útočí jen na to nejslabší a nejméně finančně ohodnocené odvětví, na zemědělství a venkov. Po omezení hnojení a ochrany rostlin má v Evropě převládnout zeleň. Potraviny se i dnes dají vyrobit ekologicky, bez chemie, ale na malých plochách a v malém množství. Pokud by při ekologickém hospodaření hrozil nedostatek potravin, byly by dovezeny z jiných kontinentů.

Pokud se povede potlačit  používání chemie v zemědělství přijde na řadu venkovské obyvatelstvo. Omezením zemědělské výroby ztratí práci na venkově spousta lidí. Přidá-li se k tomu omezování vytápění fosilními palivy a zákazy volného vypouštění odpadních vod, nebude trvalé bydlení na "zdravém  zeleném" venkově  vlastně k přežití. Platba za energie (elektřina, plyn) mnohem větší než za centrální vytápění ve městech a dojíždění za prací a nákupy desítky kilometrů daleko výhody zeleného venkova devalvují. Ten bude dobrý snad jen pro zhýralé rekreanty. To možná je také jeden záměr ekologických plánů.

Nálada na konci roku je všude taková nějaká divná, "blbá," jak říkával prezident Havel, na jehož osmé výročí úmrtí se v prosinci také vzpomínalo. Tuto blbou náladu předně vyvolávají lidé s touhou po moci a majetku. Smutnou náladu také měl při náhodném setkání včera jeden bývalý spolupracovník, jinak majitel asi 20 ha pozemků, které má propachtované jeden podnik Babišova Agrofertu. Nestěžoval si na malý nájem, ale na chování soukromých zemědělců z okolí a různých vzdálených spekulantů s půdou. Vyprávěl, že po nedávné návštěvě jednoho soukromého zemědělce byl z jeho chamtivosti tak šokován,  že několik dní se nemohl vzpamatovat, pořád musel myslet na to, co současná doba z lidí udělala. Vzpomínal na dětství, kdy vyrůstal na gruntu. Dříve nic takového nebylo, každý hospodařil tak, aby nevyčníval nad ostatními. Tenhle soukromník prý naříkal, jako by bez těch 20 ha nemohl žít. Postupně z něj vylezlo, že už má přes 250 ha polí, několik nových traktorů a dalších strojů, nové stáje, vilu, tři auta. "Takovou morálku nikdy nepochopím," řekl bývalý kolega.

Vzpomněl jsem si na něj při sledování filmu "Peníze nebo život," ve kterém Voskovec si stěžuje na to, že je obětí peněz. "Oženit jsem se musel pro peníze, rozvést se nesmím pro peníze, otravuji se pro peníze."
Josef Zahradníček

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.