Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

čtvrtek 12. září 2019

11. září 1989 byla otevřena maďarsko-rakouská hranice

Před 30 lety, 11. září 1989, Maďarsko oficiálně otevřelo státní hranice s Rakouskem. Stovky stovky lidí se rozhodly opustit NDR a přes Československo, Maďarsko a Rakousko se vydat do Západního Německa. 
Uprchlíci z NDR po překročení maďarsko-rakouské hranice
Jednalo se vskutku o historický fakt, protože od května 1945 do května 1989 občané sovětské zóny (území Německé demokratické republiky) neměli nejen možnost navštívit své bohatší příbuzné v Západním Německu,ale nesměli vycestovat jinam než do Československa a Maďarska. V květnu 1989 se podařilo prvním lidem přejít státní hranicí mezi Maďarskem a Rakouskem.

Od počátku září 1989 se útěk lidí z NDR stal masovou záležitostí. Jejich první zastávkou bylo Československo, hlavně Praha. V ulicích i na silnicích po celém Československu stály opuštěné Trabanty a Wartburgy, západoevropská svoboda byla pro občany NDR cennější než čtyřkoloví miláčci, na které dlouhá léta šetřili penízky a potom dlouhá léta čekali na pořadí v prodejnách. Protože lidi na pražské ulici, lidi bez domova, československá bezpečnost pronásledovala, uchylovali se občané NDR na západoněmecké vyslanectví, kam na ně čs. příslušníci nemohli. Tam hrozily problémy se zásobováním, hygienou a zdravotní péčí.

Pro Husákův roztřesený režim nastaly nepříjemné chvíle. Musel čelit nejen houfům hladových Němců v ulicích, ale také mediálnímu tlaku Západu a vření  mezi vlastními občany, a tak československá vláda vypravila zvláštní vlak s východoněmeckými uprchlíky, kteří jím mohli vycestovat směrem k vysněné západní svobodě. Ale to už se také hroutil komunistický režim v Československu.

2 komentáře:

  1. Vlakové soupravy odjížděly z Libně, byly to vagony DR (železnice NDR) a autobusy na odvoz z velvyslanectví SRN byly také z NDR - s SZP z NDR Ikarusy

    OdpovědětVymazat
  2. Tím, že východní Němci utíkali přes Československo, hodně lidí zde také zatoužilo po západní nabídce zboží, očekávala se změna, veřejnost méně tvrdě protestovala proti akcím disidentů

    OdpovědětVymazat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.