Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

čtvrtek 12. září 2019

11. září 1989 byla otevřena maďarsko-rakouská hranice

Před 30 lety, 11. září 1989, Maďarsko oficiálně otevřelo státní hranice s Rakouskem. Stovky stovky lidí se rozhodly opustit NDR a přes Československo, Maďarsko a Rakousko se vydat do Západního Německa. 
Uprchlíci z NDR po překročení maďarsko-rakouské hranice
Jednalo se vskutku o historický fakt, protože od května 1945 do května 1989 občané sovětské zóny (území Německé demokratické republiky) neměli nejen možnost navštívit své bohatší příbuzné v Západním Německu,ale nesměli vycestovat jinam než do Československa a Maďarska. V květnu 1989 se podařilo prvním lidem přejít státní hranicí mezi Maďarskem a Rakouskem.

Od počátku září 1989 se útěk lidí z NDR stal masovou záležitostí. Jejich první zastávkou bylo Československo, hlavně Praha. V ulicích i na silnicích po celém Československu stály opuštěné Trabanty a Wartburgy, západoevropská svoboda byla pro občany NDR cennější než čtyřkoloví miláčci, na které dlouhá léta šetřili penízky a potom dlouhá léta čekali na pořadí v prodejnách. Protože lidi na pražské ulici, lidi bez domova, československá bezpečnost pronásledovala, uchylovali se občané NDR na západoněmecké vyslanectví, kam na ně čs. příslušníci nemohli. Tam hrozily problémy se zásobováním, hygienou a zdravotní péčí.

Pro Husákův roztřesený režim nastaly nepříjemné chvíle. Musel čelit nejen houfům hladových Němců v ulicích, ale také mediálnímu tlaku Západu a vření  mezi vlastními občany, a tak československá vláda vypravila zvláštní vlak s východoněmeckými uprchlíky, kteří jím mohli vycestovat směrem k vysněné západní svobodě. Ale to už se také hroutil komunistický režim v Československu.

1 komentář:

  1. Vlakové soupravy odjížděly z Libně, byly to vagony DR (železnice NDR) a autobusy na odvoz z velvyslanectví SRN byly také z NDR - s SZP z NDR Ikarusy

    OdpovědětVymazat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.