Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

sobota 11. května 2019

Vlasovci byli prvními obětmi poměrů po 10. květnu 1945


Ve čtvrtek 10. května 1945 přilétla v podvečer na pražské letiště ve Kbelích z Košic československá vláda. V čele vládní delegace byli premiér Zdeněk Fierlinger, ministr národní obrany generál Ludvík Svoboda, místopředseda vlády Klement Gottwald a ministr vnitra Václav Nosek (všichni se v únoru stali hlavními aktéry oficiálního komunistického převratu). Pražané rádi vycházejí na náměstí a nadšeně vítají každou novotu, takže vládě přichystali triumfální přivítání. 

Košická vláda přicestovala do Prahy ještě bez prezidenta Edvarda Beneše, který se kdesi na Moravě připravoval na vítězný návrat do Hradu. I jeho lid pražský vlastenecký nadšeně přivítal 16. května 1945.

Po slavnostním uvítání se vláda rozjela na Pražský hrad, kde ji čekalo zasedání s Českou národní radou, která politicky řídila pražské povstání. Už první setkání se konalo v napjaté atmosféře, neboť členové Firlingerovy vlády dávali silně najevo, že s domácím odbojem nepočítají. Navíc komunisté odmítali další jednání na Hradě, protože podle nich Hrad jako bývalé sídlo feudálů a buržoasie není důstojné pro jednání vlády pracujícího lidu. Velitel povstání generál Kutlvašr musel zajistit k jednání hotel Alkron.

Následujícího dne se tedy Česká národní rada sešla se členy vlády v Bartolomějské ulici, kde vládě oficiálně předala své dosavadní pravomoci. Vláda se poté rozhodla jmenovat členy ČNR do vedení nově zřízeného Zemského národního výboru v Praze, což byl v podstatě trik, jak zabránit tomu, aby se zástupci domácího odboje dostali do vlády.

Prezidium České národní rady (ČNR) se následně sešlo s vládními činiteli ještě jednou, aby si na jejich chování k představitelům domácího odboje stěžovalo, ale tato iniciativa mu nebyla příliš co platná. Neomalené jednání komunistických ministrů bylo zlověstnou předzvěstí toho, co se na území Prahy začalo v následujícího hodinách dít.

První obětí nových poměrů v Praze se stali příslušníci 1. divize Ruské osvobozenecké armády (takzvaných vlasovců) generála Sergeje Buňačenka. V nemocnicích úřadovali příslušníci sovětské vojenské kontrašpionáže Směrš a tajné služby NKVD. Raněné vlasovce vyvlékali z postelí a zvěrsky ubíjeli. K jedné z hromadných poprav vlasovců došlo  Jinonicích.

Dalších zhruba 150 ubitých vlasovců skončilo podle někdejšího účastníka pražského povstání a průvodce průzkumné čety 2. pluku 1. divize vlasovců Stanislava A. Auského v neoznačené jámě na Olšanských hřbitovech, kde je dnes připomíná památník-.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.