Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

úterý 14. května 2019

Krutý Ledový muž Bonifác. Zahradníček komentuje


14.5.2019; 15:42  Není veselý pohled na černající stonky brambor. Ledoví muži, jak naši předkové pojmenovali kalendářové jména Pankráce, Serváce a Bonifáce, letos přišli už koncem dubna a s odchodem stále nespěchají. Bonifác dneska zapnul mrazáček na vyšší stupeň než jeho kolegové, a bez kožichu neradno vycházeti. Studený máj.

Člověk nestačí žasnout, kolik máme odborníků na zemědělství. Mám dojem, že zásluhou sucha se odborníci nějakým záhadným způsobem množí geometrickými řadami. Denně je možné přečíst rozhovor s nějakým přírodovědcem, který ví, že příčinou nedostatku vody jsou zemědělci, kteří pěstují řepku. Tyto rozhovory se na jaře objevují v mediích už hezkou řádku let, protože žlutě kvetoucí řepka je v tomto období na očích pisálků, kteří opustili klimatizované redakce a vydali se za hranice hlavního města. Letos je protiřepková kampaň obohacena o demonstrace proti premiérovi Babišovi, jehož podnik se též na pěstování a zpracování řepky podílí.

V neděli bylo před téměř prázdnými tribunami odehráno druhé nástavbové kolo fotbalové ligy, pouze ve vršovické čínské aréně bylo ve vyhecovaném utkání diváků více.  Slávie nad Plzní vyhrála 3:1, ale svědomí rozhodčího Zeĺinky asi nebude nejčistší, když k vyhodnocení několika sporných situací stačilo na domluvu s videorozhodčím 20 vteřin. Ona celá ta nástavba se jeví jako jeden velký nesmysl, Slavie by byla mistrem a Dukla sestoupila i bez nástavby. V hledištích diváci téměř nejsou vidět. Daleko prospěšnějším způsobem jak prodloužit sezónu by bylo zvýšení počtu účastníků soutěže na 18 nebo 20 týmů.

Stadion v Baku
Ještě zmínka o nejvyšších evropských klubových evropských soutěžích: Ve finále obou soutěží jsou jen  anglické týmy. Ve finále Ligy mistrů se utkají Tottenham s Liverpoolem a ve finále Evropské ligy se utkají dva londýnské kluby Arsenal a Chelsia.  Oba londýnské kluby však musejí k utkání cestovat do ázerbájdžánského Baku. To vyvolalo mezi fotbalovými komentátory kritiku. Baku je pro mnoho Západoevropanů  neznámá mimoevropská vesnice. Jenomže ta asijská vesnice má 2,5 milionu obyvatel  a má rozvinutou ekonomiku lépe než mnohá západní metropole. Utkání se hraje na stadionu s kapacitou 70.000 diváků.

Na řadě je kultura, a to opět kultura prvorepubliková filmová.  ČT nabídla film "Holka nebo kluk," ve kterém má hlavní roli Adina Mandlová, která se v převleku za muže vydá na velkostatek svého strýce, kam nesmějí ženy. Pro mne však nejlepší ve filmu je Anatol v podání Václava Trégla jako tajemník velkostatkáře (Teodor Pištěk). Trégl, to byl velký herec malých rolí. Skromný a pečlivý člověk, který se nemusel ve svých filmových rolích přetvařovat. Jak vypadal ve filmech, vypadal i v běžném životě. Neměl prý mezi herci žádné nepřátele. Nejlepší Tréglovy filmové role byly ve filmech s Vlastou Burianem, například rozvádějící manžel ve filmu Ducháček to zařídí, pacient ve filmu U pokladny stál, nádražní skladník ve filmu Přednosta stanice, hajný Patočka ve filmu Když Burian Prášil.

Současné minimální nezaměstnanosti využívají především mladí lidé, kterým práce moc nevoní. V zaměstnání prý vydrží jen krátce, stále vyhledávají pracoviště, kde za méně práce je větší mzda. Za vlády komunistů se těm, co měnili pracoviště, říkalo fluktuanti. Fluktuaci komunistický režim bránil výpovědními lhůtami dlouhými až 7 měsíců. Tenkrát ovšem si v novém zaměstnání finančně polepšil málokdo, spíš šlo o výhody pracovní a hlavně mimopracovní, jako bližší pracoviště, rekreace apod.

V Praze se pořád demonstruje. Nevím přesně kvůli čemu. Domnívám se, že hlavním důvodem jsou vysoké volební preference Babišova hnutí ANO. To je černá můra pro  současné hlavní velkoměstské strany ODS a Piráty. Pražská media proto denně chrlí pomluvy na Babiše. Kampaň proti premiérovi už nabírá znaky fanatizmu, který může duševně méně odolné jedince vyprovokovat k zločinům. Babiš podle medií může za žluté pole poseté řepkou, a tím pádem i za současné sucho. Čtení některých komentářů nutí opravdu k pláči.

Řepka se nyní nepěstuje více než za vlády komunistů, jenomže dříve se nepěstovala v nížinách okolo Prahy, ale v horských a podhorských oblastech, které jsou dnes zatravněny. O tom, že řepka olejka zlepšuje strukturu půdy, nemůže být pochyb. Je to původně okopanina, jejíž hustý porost také brání vysychání půdy.

Řepka není tragédií českého zemědělství, tou se stává živočišná výroba. Pouze 36 procent vepřového masa pochází z českých prasat, pouze 55 procent drůbežího masa a vajec je z českých drůbežáren. Kdo způsobil likvidaci drobných chovů i likvidaci velkovýkrmen?

Doposud mi zní v uších slova  tehdy nově zvoleného prezidenta Václava Klause na Němcově farmě v Radonicích. "Na co vlastně to zemědělství potřebujeme, když můžeme potraviny levně dovážet?" Klaus  je zlý člověk, který má mimořádnou schopnost škodit České republice a jejím občanům. Nyní se paktuje s různými nacisty a fašisty v Německu, aby společně škodili Evropské unii. Jeho syn kráčí ve stopách svého otce, je však mnohem záludnější .

Lékaři ve funkcích poslanců zase vymýšlejí nějaká nařízení (spíš tresty) pro pacienty kvůli tomu, že si nepamatují názvy léků, které jim lékaři předepsali.  Nemělo by to být povinností lékařů, posílají-li pacienta na vyšetření k specialistům, aby v žádosti uvedli jména léků?Je v době internetu pro lékaře neřešitelný problém zjistit si v pojišťovnách názvy léků, které pojišťovny jednotlivým pacientům proplácejí? Bojí se lékaři, že by utrpěla jejich odborná prestiž, nebo toho, že vykazují něco jiného, než co skutečně dělají?
Josef Zahradníček


Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.