Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

neděle 28. dubna 2019

Spalničky na univerzitách

Mnoho studentů a zaměstnanců univerzit v Los Angeles nyní zůstává doma v karanténě. Je to největší karanténa v historii Kalifornie. Asi 1000 zdravých lidí se musí vyhýbat kontaktům s jinými lidmi, protože byli v kontaktu s lidmi, u nichž spalničky vypukly.

Karanténa by měla trvat 21 dní, napsal Washington Post. Epidemie spalniček je nyní v USA na mimořádně vysoké úrovni, i když v roce 2000 byla v USA vydána zpráva, že nemoc byla zcela zlikvidovaná. Bez problémů mohou univerzity v Los Angeles navštěvovat lidé, kteří mají doklad o tom, že byli proti spalničkám očkováni.

Vzhledem k šířící epidemii změnil názor i prezident Donald Trump a v pátek vyzval rodiče, aby děti nechali očkovat. Předtím patřil Trump k odpůrcům očkování. Pověsti o tom, že po očkování se u dětí může objevit autizmus, jsou vymyšlené, neexistují důkazy.

Viry spalniček se  šíří kapénkami ze slin. Nemoc se projevuje horečkami a vyrážkou. Přibližně u 10 procent nemocných se objevují po nemoci komplikace jako záněty plic a uší, někdy i poruchy mozku. Čím starší lidé onemocní, tím je větší nebezpečí komplikací.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.