Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

sobota 13. května 2017

Císařovna Marie Terezie zavedla povinnou školní docházku.

Kdo dával ve škole trochu pozor, už tuší, co s tímhle vším má společného Marie Terezie. Právě za její vlády se výrazně posunulo úsilí o systematickou evidenci pozemků, tedy základ toho, čemu se dnes říká katastr nemovitostí.
Pojmy jako Druhá a Třetí berní rula mohou mnohým z nás šustit nezáživnou historií a úředničinou, nicméně Hernando de Soto by nám vysvětlil, že se jedná o nenápadný, ale přitom zcela klíčový základ pro pozdější schopnost majitelů nemovitostí v našich zemích brát si hypoteční úvěry, a tím převést jinak „mrtvý“ kapitál na živý základ podnikání.

Dalším zásadním předpokladem pro ekonomickou prosperitu je podle de Sota i mnoha dalších ekonomů kvalitní lidský kapitál - tedy vzdělaná populace. A i tady se jistě mnozí z nás rozpomenou, jak při výuce dějepisu proklínali habsburskou císařovnu za její nápad zavést povinnou školní docházku. Právě toto opatření ale bylo dalším pilířem pozdější prosperity českých zemí.
Marie Terezie se svou rodinou
Minimálně v uvedených dvou směrech bychom tedy měli být dodnes Marii Terezii vděční. A třísté výročí jejího narození oslavit nejen přednáškami a výstavami, ale také – a možná hlavně – tím, že budeme pokračovat v jejím úsilí. V dnešních podmínkách to znamená například tlačit na digitalizaci české veřejné správy a na mnohem důstojnější odměňování učitelů v českých školách.
Zdroj:byznys.lidovky.cz

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.