Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

neděle 16. února 2014

Neklidná Šumava. Větřní 1938

Ve dnech 17. až 19. února 2014 navštíví prezident Zeman jižní Čechy. Dvě podobné propagační návštěvy se uskutečnily před 2. světovou válkou.

V rámci návštěvy jižních Čech 17. května 1937 do německého okresu Český Krumlov zavítal prezident Edvard Beneš. Na programu byla také návštěva papírny „Ignác Spiro a synové" ve Větřní. Na prostranstvích u brány továrny už v 9 hodin čekaly děti z českých i německých škol z Větřní a okolních obcí. Příjezdová cesta byla lemována špalíry místního německého obyvatelstva, které prezidenta pozdravovalo.
 
Větřní: Kostel sv. Jana Nepomuckého z roku 1937. Architekt Foschum.
Škola ve Větřní byla po výstavbě v roce 1928 nejmodernější německou školou v ČSR (vybavení učeben, kabinety, tělocvična, hygienická zařízení, školní kuchyně, šatny se sprchami, školní hřiště atd.).

K hlavní bráně podniku "Ignác Spiro a synové", s obrovským československým státním znakem a nápisy „Vítáme vás“ a „Willkommen“, přijel prezident Beneš s manželkou před 11. hodinou. Přivítal je za správní radu průmyslníků Ing. Reiser, za továrnu vrchní ředitel Dr. Ing. Klement. Hanu Benešovou přivítaly dvě německé ženy a předaly jí kytice. Prezidentova návštěva v papírně trvala 15 minut.

Tehdy zřejmě sudetští Němci věřili, že Beneš jim pomůže k autonomii německých oblastí, jak to požadoval Henlein. K Hitlerovi do Německa se jim ještě nechtělo, spíš toužili po obnově Rakouské říše z dob Fratiška Josefa I. Na výhodné hospodářské a kulturní kontakty s alpskými zeměmi se nedalo ani po 20 letech zapomenout. Vize o návratu starého Rakouska jim však vzal Hitler v březnu 1938, když Rakousko obsadil. Nezbývalo než se přidat k davu a volat: „Ein Volk, ein Reich, ein Führer!
20.10.1938 Hitler v Českém Krumlově.
12. září 1938 v rozhlasovém projevu Hitler křičel o hrozném útisku Němců v Československu. Následovaly provokace ordnerů a dalších militantních skupin, které německé nacistické organizace, podle pokynů Reinharda Heydricha, v ČSR už od roku 1937 ilegálně zřizovaly. 13. září 1938 se v Českém Krumlově konala velká protičeskoslovenská manifestace. Policie účastníky rozehnala. Okamžitě se v německém tisku objevily informace o tom, jak Češi bijí pokojné německé obyvatelstvo včetně dětí, žen, bezmocných starců a invalidů. V okrese Český Krumlov bylo vyhlášeno stanné právo. Konrád Henlein prchl do Německa. 17. září 1938 je všemu německému obyvatelstvu na Českokrumlovsku nařízeno odevzdat všechny zbraně. Při mobilizaci 18. září 1938 němečtí muži neuposlechli, namísto do československé armády, utekli do lesů. Při zajišťování pořádku v německých obcích české policii pomáhali němečtí komunisté. Československá armáda zabrala koně německých sedláků, civilní německé obyvatelstvo muselo odevzdat radiopřijímače, motorová vozidla a jízdní kola a muselo jít kopat zákopy u Křenova a Domoradic.

Po podpisu Mnichovské dohody procházely obcemi Českokrumlovska „vítězné“ „Zelené gardy“ tj. němečtí muži, kteří při čs. mobilizaci prchli do lesů. Češi, Židé a němečtí komunisté (ve Větřní vyhrávali volby) prchali do českého vnitrozemí. 3. října 1938 vstoupila na Českokrumlovsko německá armáda, která rozdávala potraviny. Místní Němci „osvoboditele“ přivítali květinami a děkovali Vůdci, že je zbavil husitsko-komunistického útisku. Oblast byla připojena k župě Oberdonau.
20.10.1938 Hitler v Českém Krumlově
7. října přijel německý generál Brauchitsch, aby prohlédl úsek Český Krumlov – Rožmberk nad Vltavou. Byla to zřejmě příprava „velké“ návštěvy. Touto trasou, lemovanou špalíry nadšených obyvatel, přijel 20. října 1938 Adolf Hitler. Bez zastavení, za zvuku kostelních zvonů a houkání továrních sirén, dojel až do Českého Krumlova, kde v 11 hodin ho na náměstí čekaly vzorně seřazené německé vojenské jednotky a slavnostní uvítání. Odtud se Hitler vydal do Chvalšin, kde v hostinci na Horním náměstí poobědval s vojáky. Potom oficiálně odjel na horu Kleť, aby si prohlédl území, které získal.

Tady se informace rozcházejí. Podle jedné Hitler byl při pohledu z Kletě na České Budějovice rozmrzelý, že se mu nepodařilo k Německu připojit i Budějovickou kotlinu. Podle jiných zápisů byla ten den hustá mlha, takže Hitler na Kleť vůbec nejel, protože by nic neviděl. Do Krumlova se vrátil až v 16 hodin a pokračoval přes Větřní a Rožmberk do Lince.


Při zpáteční cestě prý Hitler byl nadšen údolím Vltavy a prohlásil, že úsek Český Krumlov – Rožmberk nad Vltavou patří k nejkrásnějším místům v Německu. Za necelé tři týdny, 8. listopadu 1938, došlo v mnichovském Městském pivovaru k atentátu na Hitlera. Zásluhou „Prozřetelnosti“, jak říkával, zůstal nezraněn. Bylo zabito 7 lidí, 63 bylo raněno.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.