Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

pondělí 29. dubna 2013

Svobodník Hitler vstoupil do politiky 12. září 1919.


Německou dělnickou stranu založil v lednu 1919 zámečník železničních dílen Anton Drexler (1884-1942) společně se sportovním novinářem Karlem Harrerem, jenž už 9. listopadu 1918, když zaniklo německé císařství, napsal: „včera jsme zažili zhroucení všeho, co nám bylo drahé, milé a cenné. Namísto našich pokrevně spřízněných knížat vládne smrtelný nepřítel: Žid.“
 
Anton Drexler, zakladatel Německé dělnické strany
První Německou republiku vyhlásil 9. listopadu 1918 sociální demokrat Friedrich Ebert, který se stal německým prezidentem. V lednu 1919 se ve Výmaru sešlo Národní shromáždění, aby schválilo republikovou ústavu. Rozhodující vliv v Německu měli sociální demokraté, katolická strana Centrum a Německá demokratická strana. Nová republika se musela těžce potýkat s tvrdými podmínkami Verseilleské mírové smlouvy smlouvy. V roce 1925 se německým prezidentem stal Paul von Hindenburg.

Hitler jako voják (vlevo s křížkem nad hlavou)
Svobodník Adolf Hitler byl 12. září 1919 svým velitelem kapitánem Karlem Mayerem vyslán do jedné mnichovské pivnice na schůzi Německé dělnické strany, aby zjistil, co to vlastně je ta pidistrana. Hitler však jen nepozoroval, ale zapojil se do debaty, přičemž svým razantním řečnickým projevem šokoval přítomné. Zakladatel strany Drexler dostal nápad, který pošeptal svému sousedovi: „Člověče, ten má držku, takového řečníka potřebujeme.“ A hnal se k Hitlerovi s přihláškou do strany.
 
První německý prezident Friedrich Ebert
Hitler vstoupil do strany 19. října 1919, když předtím jako ukázněný voják dostal svolení od kapitána Mayera. Dostal legitimaci s číslem 555 (nikoli 7, jak se rozšířila legenda). Ani to nebylo správné číslo, protože vedení strany číslovalo členy až od čísla 501, aby dělalo dojem velké strany. Už v únoru 1920 na schůzi v mnichovské pivnici Hofbräuhaus přišel Hitler s pětadvaceti body programu strany, přičemž hlavním bodem bylo, že „občanem německého státu může být jen ten, kdo je národním soudruhem. Národním soudruhem ovšem nemůže být Žid.“ O pár dní později byl přijat Hitlerův návrh na přejmenování strany na Nacionálně socialistickou německou dělnickou stranu (NSDAP).

V březnu 1920 v Berlíně došlo, pod vlivem potupné Verseilleské mírové smlouvy, k pravicovému puči, který vedl generál Walther von Lütwitz (1859-1942) a za říšského kancléře se prohlásil pruský statkář Wolfgang Kapp (1858-1922). Na přilbách pučistů se poprvé objevily hákové kříže. Hitler sice spěchal do Berlína, aby se přidal k pučistům, ale přijel pozdě. Byla vyhlášena generální stávka a pučisté se rozprchli.
 
Hitler a SA
Krátce na to Hitler vyvolal v NSDAP konflikt, když žádal post předsedy strany. V červenci 1921 dokonce ze strany vystoupil. Členové strany však s jeho odchodem nesouhlasili, neboť zásluhou Hitlera a jeho řečnických schopností strana se prudce rozrůstala. Hitler svůj návrat podmínil požadavkem, aby „výbor strany odstoupil a on dostal předsednickou funkci s neomezenými pravomocemi.“ Strana s podmínkami souhlasila, dosavadní předseda Drexler se stal čestným předsedou. Od té chvíle všichni členové museli přesně plnit Hitlerovy příkazy. A Hitler řečnil a řečnil. Jeho projevy poslouchali tisíce lidí, kteří bouřlivě tleskali, když Hitler rezolutně odmítal nároky Anglie a Francie na válečné reparace. 4. prosince 1921 v pivovaru Hofbräuhaus Hitler z hospodských rváčů a pouťových zápasníků založil stranickou milici, nazvanou SA, která dostala za úkol bránit schůze a shromáždění NSDAP před rozbíječskými provokacemi sociálních demokratů. Během druhé poloviny roku 1921 NSDAP přijala 20.000 členů. (pokračování)

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.