Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

středa 18. ledna 2012

Heydrichův automobil byl objeven v Hradci Králové.

Podnikatel z Hradce Králové objevil ve své stodole historický unikát – Mercedes 320B, ve kterém zřejmě seděl v roce 1942 zastupující říšský protektor Reinhard Heydrich, když na něho českoslovenští parašutisté spáchali atentát.

Zastupující říšský protektor generál Reinhart Heydrich po převzetí funkce v Praze.Sběratel historických vozů při opravách postupně nacházel stále více stop, které ho vedly k názoru, že by to mohl být vůz, který zasáhla Kubišova bomba.


Auto prozkoumali i historici. "Podle našeho názoru velmi pravděpodobné, jen podtrhnout," potvrdil historik Jan Boris Uhlíř. Expertiza by měla být hotova během několika měsíců. "Pokud naši tezi potvrdí, tak předběžná dohoda s majitelem auta je taková, že by se automobil po renovaci měl stát součástí sbírek Vojenského historického ústavu Praha."


Ve Vojenském historickém ústavu už přitom jedno auto, v němž Heydrich během atentátu jel, stojí. Poškození tam je také, ale bylo způsobeno pravděpodobně při filmování známého Sequensova filmu Atentát. Automobil totiž používaly barrandovské ateliéry.


Atentát na Heydricha byl spáchán 27. května 1942, zastupující říšský protektor zemřel o několik dní později - 4. června. Atentát provedli Jan Kubiš a Josef Gabčík, parašutisté československých výsadků Antropoid, kteří byli vysláni z Londýna na pomoc domácímu odboji. Boj s německou přesilou nepřežil ani jeden z nich, Němci popravili i biskupa Gorazda za to, že jim poskytl úkryt.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.