Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

středa 14. září 2011

POhoří na Šumavě v roce 2011.

Předcházející návštěva: Pohoří (Buchers) 2010

Bývalé náměstí v Pohoří na Šumavě jistě bývalo nejživějším místem ve městě, vítán byl každý příchozí, který přispěl k rozvoji a oživení. Pohostinnost vždy v českých končinách byla nepsaným zákonem, dnes se situace obrátila, velkoměstské sobectví proniklo i na Šumavu, návštěvník Pohoří musí nechtěně nabýt dojmu, že není zde vítán, že má bez zastavení pokračovat dál.


Vypadá to jako návrat do středověku, kdy ponocní vyvolávali: "Dále od hradu dále." Zákaz vjezdu a vstupu do bývalého města se majitelům penzionů zatím nepodařilo prosadit, kameny kolem jedné strany silnice a zákazové tabulky však zůstávají.
Hlavní loď a věž mohutného barokního kostela Panny Mariematky Dobré Rady se zřítily v roce 1999. Od té doby především bývalí němečtí rodáci
z Pohoří, a jejich potomci, zajišťují alespoň opravy zbývajících částí kostela. Rodáci, pamětníci starého Pohoří, kvapem vymírají, a tak prostředky na opravu se shánějí stále hůř. Možnosti sponzorů, mezi nimiž zřejmě nelze najít majitele místních penzionů, jsou také omezené.

Kostel je tak upraven, že v něm je možné pořádat poutní bohoslužby. Pouť (setkání rodáků) se letos konala 10. a 11. září. Další slavnost se v kostele koná v pátek 16. září 2011.


Zatímco na opravy kostela, na zbylých nosných zdech se podepisuje povětrnost, peníze nejsou, na místě bývalé fary vyrůstá zřejmě další soukromý rekreační objekt.
Pohoří na Šumavě (1).
Pohoří na Šumavě (2).
Pohoří na Šumavě (3).
Pohoří na Šumavě (4).
Pohoří na Šumavě (5).
Pohoří na Šumavě (6).
Pohoří na Šumavě (7). Pohoří na Šumavě 2011

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.