Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

pátek 18. března 2011

Trest pro předsedu MNV, za vystěhování sedláka.

V pondělí 14. března 2011 Krajský soud v Olomouci potrestal Ladislava Nakládala, bývalého předsedu Místního národního výboru v Brníčka u Uničova. Soud vynesl podmíněný trest vězení ve výši jeden a půl roku.



Důvodem k složitému soudnímu jednání byla žaloba Ústavu dokumentace a vyšetřování zločinů komunizmu, podaná na nezákonný výnos MNV v Brníčku, podepsaný předsedou Nakládalem, podle kterého se dne 15. prosince 1951 musel během dopoledne vystěhovat sedlák Jiří Nohavička. Celá rodina musela okamžitě domov opustit, vzít si mohla jen nejnutnější osobní potřeby. Celé hospodářství, včetně bytu, museli nechat národnímu výboru.



Je známo, že po 23.únoru 1949, kdy Národním shromážděním byla uzákoněna kolektivizace zemědělství, na vesnicích byly vytvořeny mocenské bloky složené z členů místních organizací KSČ a představitelů místních národních výborů a JZD (zakladatelů). Zpravidla se jednalo o jedny a tytéž lidi, kteří měli vedoucí funkce ve všech organizacích v obci. Místní národní výbory byly vykonavateli vůle místních funkcionářů komunistické strany. Nově vzniklá JZD, složená z domkářů a chalupníků, potřebovala výrobní prostředky, tedy půdu, zvířata a stroje. Důvody k perzekvováním některých obyvatel obce mohly být i osobní spory, antipatie i obyčejná závist.



K potrestání byli lidé vytipovaní předem, k přestupkům byli delší čas nuceni, přičemž pro ně téměř neexistovala možnost úniku. V případě perzekucí sedláků byly k dispozici vypracované jednotné metody, jimiž v celém státě byli sedláci doháněni k porušení zákonů. Stačil vysoký (nesplnitelný) rozpis kontingentů. Už samotné neplnění dodávek bylo vydávána jako sabotáž národního hospodářství. Následovaly vysoké pokuty.


V případě Jiřího Nohavičky došlo už v létě k "exekuci", kdy mu byl zabaven traktor a dvě krávy. Proto nemohl včas splnit kontingenty. Následovaly další pokuty. Peníze na zaplacení pokuty sice měl ve spořitelně, ale ta mu je nesměla vyplatit. Proto přišlo půlroční vězení a vystěhování rodiny.


Olomoucký okresní soud se v roce 2009 odmítl žalobou na předsedu MNV zabývat, vztahovala se prý na něj amnestie prezidenta Novotného. Po odvolání státního zástupce byl vynesen dvouletý podmíněný trest, který po odvolání obžalovaného byl tento týden snížen na jeden a půl roku podmíněně.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.