Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

úterý 16. listopadu 2010

Listopadem 1989 vyvrcholila plíživá kontrarevoluce.


Do třech měsíců to rupne,“ neslo se po Československu hned poté, co se v únoru 1948 Gottwald a jeho soudruzi zmocnili vlády. Bohužel ty tři měsíce se protáhly na 41 let.

Odchodu komunistů z čela státu se generace, které vyrostly v demokratických poměrech c.a k. monarchie a První republiky, dožily jen symbolicky. Prakticky už se do nápravy poměrů neměly možnost zapojit. To je zřejmě příčina toho, že po roce 1989 nedošlo k návratu starých morálních hodnot a k spravedlivé nápravě majetkových křivd.


Nedošlo ani k právnímu a morálnímu vyúčtování s těmi, kteří se na komunistické totalitě nejvíc podíleli. Moci v zemi se totiž ujali (ukradli něžnou revoluci) zakomplexovaní marxisté, na které předtím se z nějakých důvodů v Husákově „normalizovaném“ režimu nedostalo. Hlavní podíl na konci pražské komunistické vlády však měla politická situace ve světě, především v sovětském Rusku.V mnohých současných anketách a diskusích se větší část lidí, kteří na vlastní zažili období před rokem 1989, přiklání k tomu, že průměrnému občanovi se tehdy žilo lépe. Ještě více lidí si myslí, že předlistopadoví politici měli mnohem lepší morálku než ti současní, jimž se jedná především o materiální prospěch.


Související články:

Historie 17. listopadu.

Výročí střetu na Národní třídě.

Co se psalo 17. listopadu 1989.

V listopadu 1989 si kapitalizmus nepřál téměř nikdo

2 komentáře:

  1. vyjadriť svoj názor , musím skonštatovať, že táto doba nie je pre ľudí s dátumom narodenia 1970 a skôr. Asi trpíme za to, že sme desaťročia držali hubu a krok a mali sa dobre(?). Mladšie ročníky asi ťažko pochopia, že ak sa im nepáči, čo sa tu vystrája, bez obáv a šikanovania rodiny sa môžu slobodne rozhodnúť, či to budú ďalej znášať alebo skúsia šťastie inde čo pred ´89-tym bolo o život. Doslova. Mám pocit, že s tu niekto zámerne snaží zvŕhať ľudský život - obrazne - len na chlieb, mandarínky a televízory. Niekto sa tu snaží presviedčať ľudí, že toto je ten kapitalizmus.

    OdpovědětVymazat
  2. VK o tom, ze to rupne v CSSR prednasel uz
    v srpnu 1989 v Kalifornii. Prognostickostbacka
    "jasnozrivost"?

    OdpovědětVymazat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.