Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

neděle 21. listopadu 2010

KDU-ČSL s novým vedením a novými vizemi.

Při mimořádném sjezdu si KDU-ČSL včera zvolila za předsedu MVDr. Pavla Bělobrádka (33) z Náchoda, za prvního místopředsedu senátora Petra Šilera, rovněž Východočecha. Oba mají profesní vztah k zemědělství a venkovu.


Sjezd KDU-ČSL se konal ve Žďáru nad Sázavou, kde byl kdysi za předsedu strany poprvé zvolen mladý zemědělský odborník z východních Čech Josef Lux (tehdy 34 let), na kterého členové strany s nostalgií stále vzpomínají. Všechny tyto náhodné shody jistě včera mnoho delegátů inspirovaly k volení Bělobrádka.

Luxovi, jenž přišel na politickou scénu s programem sociálně-tržního hospodářství, se v polovině devadesátých let podařilo udělat ze strany pověstný "jazýček na vahách". Na lidovcích tehdy záleželo jestli sněmovna schválí program pravice, či levice.


Politika je ten největší, nejrizikovější a nejšpinavější obchod. Když Josef Lux chtěl být ve vládě, musel provést ten špinavý obchod, jímž bylo položení zemědělství a venkova na oltář Klausovy privatizace. Stačilo zastavit podpory začínajícím soukromým zemědělcům, kteří podle volebního programu Občanského fóra měli hlavní část českého zemědělství vrátit na tradiční západoevropské rozměry. Tato reforma zemědělství, prosazovaná ministrem MVDr. Kubátem, byla trnem v oku nejen komunistům a sociálním demokratům, ale především ODS, jíž se podařilo privatizaci (někdy nazývaná transformace) prosadit i do Zákona o půdě.


Nebylo jistě náhodou, že jako ministra zemědělství si Klaus vybral právě Luxe ("Mimo Kubáta může v mé vládě být i kdokoli z vlády Pithartovy"). Na kancelářích JZD a státních statků byly přemalovány firmy a úpadek českého venkova mohl začít. Znamenalo to, že nejméně tři čtvrtiny tehdejších zájemců o obnovení soukromého zemědělství od návratu k hospodaření upustily a našly si jinou práci. Kubátův záměr použít peněz z privatizace a dát každému soukromému zemědělci 1 milion korun do začátku nesměl být realizován. Kam většina peněz z privatizace zmizela, je dostatečně známo. Během prvních roků privatizace zemědělství přišel venkov nejméně o čtvrt milionu pracovních míst. Postupem dalších patnácti let přišlo zemědělství o další statisíce lidí, aktivních a bývalých zemědělců i sympatizantů.


Dvojice zemědělských odborníků (Bělobrádek+Šiler) v čele KDU-ČSL sice může posílit hrdost venkovského obyvatelstva a přitáhnou straně venkovské voliče, což straně v parlamentních volbách nemůže příliš přispět k úspěchu. Jak bylo již uvedeno, zemědělství ztratilo pracovité lidi, tedy voliče, kteří byli uchopeni pařáty městského konzumního života. Pokud bude Bélobrádek chtít na politické scéně uspět, bude muset agitaci zaměřit na velkoměstské obyvatelstvo. To po předcházejících Kalouskových obratech, idiotských Čunkových a Svobodových aférách a poraženeckém pláči Šojdrové nebude lehká cesta. Je také otázkou, jak voliči, především na Moravě, budou brát další odklon strany od klerikalizmu.

4 komentáře:

 1. Místopředseda JZD zdevastoval venkov.

  Ministři zemědělství Lux, Fencl a Palas ale v rozporu se zněním transformačního zákona vedli transformaci cestou postupného okrádání oprávněných osob a rozsáhlý zemědělský majetek dnes směřuje do vlastnictví několika set osob, většinou funkcionářů bývalého komunistického režimu. Jde o strategický boj o trvalý ekonomický a politický vliv na našem venkově.

  http://www.asz.cz/cs/zpravy-z-tisku/zemedelska-politika/transformace-zd-smeruje-k-okradeni-poloviny-obcanu-cr.html

  OdpovědětVymazat
 2. ODS je často démonizovaná v zodpovědnosti za chyby v užívání politických nástrojů státu v 10 uplynulých letech. V zemědělství chyběla jasná alternativa zemědělské politiky ODS proti realizované politice KDU-ČSL.

  Proto v lidech této země převládá názor, že za převládající problémy v zemědělství může Klaus a ne Lux nebo KDU-ČSL. Hodně jezdím po mítincích se zemědělci a prodiskutováváme nutné změny, které musíme v zemědělství provést. Vůbec nenarážím na nesouhlas s navrhovaným řešením, ale především na nedůvěru, že by ODS fakticky o převzetí správy tohoto resortu usilovala a navrhované kroky fakticky prosadit chtěla.

  https://www.ods.cz/akce/kongresy/10.kongres/kucera.html

  OdpovědětVymazat
 3. http://www.psp.cz/cgi-bin/ascii/eknih/1990cnr/stenprot/023schuz/s023039.htm

  Ministr zemedelstvi Bohumil Kubat: Vazeny pane predsedajici, vazena snemovno. Jen velice strucne k otazce, ktera ted zaznela. Ve vsech privatizacnich projektech, ktere pripravujeme - tyka se to samozrejme i potravinarskych zavodu nebo podniku, tyka se to samozrejme statku a take lesniho hospodarstvi vzdy musi ten, kdo predklada privatizacni projekt, prihlizet k pripadnym moznym restitucim. Cili u cele rady techto objektu se vi, ze ten ci onen byl majitelem a zatim se bud prihlasil nebo se jeste neprihlasil. Neni tedy mozne zprivatizovat neco o cem vime, ze existuje nejaky zijici clovek, ktery by mohl projevit tento svuj zajem. To za prve.

  OdpovědětVymazat
 4. VK,1992-privatizace HD a podilu rolniku
  v mlekarnach a lihovarech: Ty Vam nemuzeme dat, to by jste nam mohli diktovat!

  OdpovědětVymazat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.