Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

úterý 7. září 2010

Zajímavé vesnice: Hamr

Se jménem osady Hamr je možné setkat se často, tento Hamr je vesnice v okrese Tábor, na řece Nežárce, jihovýchodně od Veselí nad Lužnicí. Název pochází od hamru na zpracování železa, který zde kdysi stával. Kvůli odlehlosti místa od intenzivního silničního provozu a kvůli blízkosti vody a hlubokých lesů je Hamr vyhledáván jako klidná rekreační osada.
Nejedná se klasickou jihočeskou ves, jejíž domy jsou seskupeny okolo návsi, ale o několik skupin domů. Nejstarší část ve východní části tvoří osm statků u silnice, tvrz z roku 1525 a několik novějších staveb. Na počátku 18. století byl majitelem tvrze nějaký baron Gerard, zpustlý surovec, který nakonec byl zatčen a uvězněn v Daliborce v Praze, kde zemřel. Do roku 1918 tvrz drželi Schwarzenberkové, jimž sloužila jako sýpka. Po pozemkové reformě ji dostala Českobratrská jednota.
Poblíž tvrze a řeky se nyní nachází restaurace Adamita. To není jméno majitele, ale připomínka událostí, které se v blízkosti odehrávaly za husitských válek. Tehdy se od táboritů odtrhla sekta adamitů, která po vyhnání z hradu Příběnice založila poblíž Hamru osadu nazývanou Ostrov. Adamité rozleptávali morálku Žižkova vojska, a tak husité na ně u Hamru zaútočili. Které nepobili na místě, odvlekli do Klokot a tam upálili.

„Tento obyčej mějichu, nazí muži i ženy chodichu. A když tak mnoho zlého činichu a tak ohavně bydlichu, tehdy Žižka poslal lidu oděného čtyři sta dobrého...“ (Letopisy české, 1828)


U jezu z roku 1891 ještě stojí objekt bývalé malé vodní elektrárny. Uvnitř jsou zbytky turbiny. Původně zde stával železářský hamr, později mlýn, který byl v roce 1975 zbourán. Most byl ještě začátkem osmdesátých let 20. století dřevěný, nepříliš bezpečný i pro chodce.

Kostel svaté Trojice, postavený v jižní části Hamru, pochází z roku 1581. Je u něho hřbitov a dřevěná zvonice. Proti hřbitovu je jednopatrová budova bývalé školy z roku 1886. Tehdy v Hamru žilo 270 lidí.
V Hamru, který je částí obce Val, nyní žije 72 obyvatel.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.