Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

čtvrtek 5. září 2019

Glyfosát v Německu skončí v roce 2023

Kontroverzní chemické přípravky na ochranu rostlin, obsahující glyfosát,  bude možné v Německu používat do 31. prosince 2023. Rozhodla o tom v Berlíně spolková vláda.

Zákaz neplatí okamžitě, omezování přípravku má být postupné, aby v roce 2024 už nebyl na německém trhu a byly zlikvidovány zásoby. Na prvém místě je nutná nedostupnost glyfosátu pro domácnosti, zahrádkáře a veřejné prostory včetně městských parků, kde chemická látka nejvíc ohrožovala lidi. Omezování postihne i zemědělce, protože glyfosát se nesmí používat jako prostředek k dozrávání plodin. K 1. lednu 2024 by měly zmizet tři čtvrtiny glyfosátu.

Glyfosát byl vyvinut britskou společností Monsanto a od konce 70. let minulého století až do současnosti byl hlavně pod názvem Roundup prodáván jako neúčinnější a nejbezpečnější přípravek na hubení plevelů. Největší množství glyfosátu se spotřebovalo v USA a Brazílii. Nyní je společnost Monsanto součástí koncernu Bayer, který kvůli chybějící informaci o nebezpečnosti glyfosátu čelí tisícům žalob v USA.

Proti všem herbicidů a insekticidům se nyní zdvihla vlna kritiky v řadách ochránců přírody, neboť tyto prostředky ničí přírodní rozmanitost. I z tohoto důvodu chce německá vláda pokračovat ve vydávání zákazů používání dalších chemických přípravků. Od roku 2021 je ve všech německých přírodních rezervacích a dalších chráněných přírodních oblastech zákaz používání pesticidů.

Světová zdravotnická organizace (WHO) v roce 2015 neprokázala vliv glyfosátu na vznik rakoviny, a dospěla k šalamounskému závěru, že pravděpodobnost může být. Podle WHO mnohem větší vliv na vznik rakoviny mohou mít sluneční paprsky, chemické látky v kadeřnictví, alkohol a pití horkých nápojů.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.