Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

úterý 30. dubna 2019

Čarodějnice a prvomájové průvody. Zahradníček komentuje


30.4.2019; 16:02  Konečně přišel vytoužený déšť,který určitě pomohl zasetým jařinám a bramborám. Křik o katastrofálním suchu momentálně utichl, ale určitě vypukne znovu. Na Prostějovsku si naplánovali výnosy, jakých by nedosáhli ani za nejideálnějšího počasí. Volání o vyrovnání škod způsobených suchem tedy brzy neskončí, pokud někdy skončí.

Sportovní odstavec nemůže vynechat smutnou zprávu o tragickém úmrtí Josefa Šurala v Turecku. Hráč Sparty Praha tam v lednu letošního byl odložen na půl roku, než mu měla ve Spartě skončit smlouva. Nechtělo se mu tam, ale profesionál musí poslouchat svého zaměstnavatele.

Vrchol Šuralovy fotbalové kariéry byl v Liberci, ale toužil se dostat výš. Koupila ho Sparta, kde se sice stal kapitánem, ale jen průměrným hráčem. Spartě se nedařilo bez drahých zahraničních posil, ale ani s nimi, a tak nastaly čistky. Šural se svou technickou hrou nehodil do požadovaného hurá stylu Sparty a musel pryč.

Dnes prý vylétají čarodějnice, je čarodějná noc. Rozmohlo se pálení čarodějnic, zapalování ohňů, u nichž se za svitu a tepla ohně hodně pije. Alkohol samozřejmě. Tento zvyk do naší oblastí přišel až koncem osmdesátých let. Asi z Moravy, odkud přicházejí všechny zvyky, které jsou doprovázeny konzumací alkoholu. Dříve takový zvyk nebyl, lidé se ohně báli, všude byly hořlavé materiály, střechy byly ze slaměných došek, mnoho budov bylo roubených a na půdách bylo seno a u každé usedlosti stohy slámy. Hospodáři zapalování ohňů nedovolili. Dnes je jiná doba. Na zemědělství všichni kašlou, v podvečer se sjedou auta v blízkosti hromady dřeva a bude se pálit a pít. Déšť sice zmočil  suchou trávu, ale hasiči budou mít práci stejně.

V Japonsku dnes odstoupil císař. Je to poprvé po 200 letech. V japonské univerzitě v Nagasaki zakázali všem zaměstnancům kouřit. Univerzita přijímá jen lidi, kteří písemně prohlásí, že jsou nekuřáci. Od letošního srpna bude zákaz kouření v celém areálu univerzity.

Na tuto zprávu jsem si vzpomněl při sledování filmu Advokátka Věra, kde se kouří cigarety o sto šest.  Hlavní představitelé filmu Oldřich Nový a Truda Grosslichtová snad byli nějakou tabáčkou placeni za propagaci cigaretového kouře. Oldřicha Nového snad nebylo možné představit si ve filmu bez cigarety. Velkými filmovými kuřáky byli také třeba Adina Mandlová, Karel Höger nebo Miloš Kopecký (Nemocnice na kraji města). Po několika desetiletích je všechno jinak. Z kuřáků se stali štvanci.

Když jsem vzpomněl Advokátku Věru, zajímalo mě, kam po natočení tohoto svého posledního filmu znamenitá herečka Truda Grosslichtová  zmizela. Měla židovský původ a celý život si barvila vlasy na blond. Všeobecně se myslelo, že před nacisty uprchla do zahraničí. Nikoli, odešla z Prahy do Jihočeského divadla, kde nebyla na očích různých závistivců. V roce 1946 odešla s nizozemským vojákem do Nizozemí, kde spokojeně žila až do smrti v roce 1995.

Na Slovensku si sice zvolili evropsky orientovanou prezidentku, ale Slovensko si stále hraje s ohněm. Slovenský nejvyšší soud odmítl návrh generálního prokurátora na zrušení extremistické strany LSNS (Lidová strana Naše Slovensko), která se veřejně hlásí k fašistické Slovenské republice, jež ve druhé světové válce byla spojencem a bojovala na straně nacistického Německa. LSNS (předsedou strany je Marian Kotleba, který veřejně vystupuje v uniformě připomínající Hlinkovi gardisty) má ve slovenském Národním shromáždění osmiprocentní zastoupení a současné preference jsou mnohem vyšší.

Zítra je 1. máj, Svátek práce. Bývala za vlády komunistů velká sláva, povinná masová slavnost, které se museli zúčastnit nejen zaměstnanci všech podniků, úřadů, ale také žáci škol všech stupňů. Po projevu funkcionářů následoval průvod městem. Vyhrávaly kapely, pionýři mávali praporky, svazáci nesli transparenty a vyvolávali budovatelská hesla, sportovci dělali kotrmelce nebo tloukly hokejkami o dlažbu, milicionáři salutovali. V menších městech nechyběly alegorické vozy, na nichž stáli úderníci s kladivy, pilami a lopatami. Byla to podívaná pro děti, zatímco dospělí hleděli zmizet v nějaké hospůdce, která byla na oslavu mimořádně dobře zásobena. Prvomájové oslavy jsem znal pouze z televize a novin, sám jsem se jich nezúčastňoval. Jednou, v roce 1968, jsem se při jízdě na fotbal s motocyklem dostal na náměstí, kde se oslava konala. Poprvé to nebylo povinné, takže tam byla tlačenice jen na tribuně, pod kterou bylo asi 50 zvědavců.

Doufám, že zítra to bude také bída. Komunisté budou slavit někde v závětří, socialisté budou tragičtí tak jako celý rok a ostatní silácké strany budou plácat páté přes deváté, jen aby byly v obraze.
Josef Zahradníček.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.