Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

pondělí 31. ledna 2011

Josefu Luxovi by 1. února 2011 bylo 55 let.

Před pětapadesáti lety se ve východočeské Nekoři narodil Josef Lux, jeden z nejzřetelnějších českých politiků 90. let dvacátého století. Zemřel 22. listopadu 1998 v USA, po transplantaci kostní dřeně.


Po vystudování Vysoké školy zemědělské v Brně pracoval v Jednotném zemědělském družstvu Zálší. V roce 1982 vstoupil do Československé strany lidové, za kterou byl v lednu 1990 kooptován do Sněmovny národů Federálního shromáždění. V září 1990 se stal předsedou sněmovny. V březnu 1992 byl zvolen předsedou KDU-ČSL a po volbách v červnu 1992 se stal poslancem, místopředsedou vlády a ministrem zemědělství. Po onemocnění v roce 1998 rezignoval na všechny funkce a připravoval se na operaci.


Josef Lux přišel do vysoké politiky bez zkušeností, měl však talent pro tvrdé, ale korektní, politické vyjednávání, podobný jakým byl za 1. republiky proslulý Antonín Švehla, a protivníkům zdarma nic nedal. O co lépe si počínal jako místopředseda vlády, o to méně jako ministr přispíval k polistopadovým změnám v zemědělství.


Luxova nezkušenost s organizací soukromého zemědělství a podléhání vlivu představitelů přežívajících kolchozů i privatizátorů z ODS pomáhaly blokování restitucí a zakonzervování socialistické velkovýroby, na což dodnes v EU doplácí celý český venkov i celé zemědělství. Přesto, při porovnání s ministry zemědělství, kteří na Těšnově vládli po něm, byl Lux nejúspěšnější a mezi zemědělci měl největší důvěru. (M.Veselý 1.2.2011)

1 komentář:

  1. Byt s predposlednim souvetim nesouhlasim, /nebot nebyt Luxe, nedostali by restituenti vubec nic/pod posledni vetu se podepisuji zcela! Nejmene v porovnani s poslednimi sesti.
    PS: Pro adoratory VK pripominam, ze zcela proti vraceni majetku rolnikum byl Klaus, Dlouhy a soucasny predseda US! A podarilo se jim uplne zablokovat vraceni majetku HD, mlekaren a lihovaru rolnikum.
    Aby jej mohli zasantrocit svym kamosum z stb.

    OdpovědětVymazat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.