Před pětapadesáti lety se ve východočeské Nekoři narodil Josef Lux, jeden z nejzřetelnějších českých politiků 90. let dvacátého století. Zemřel 22. listopadu 1998 v USA, po transplantaci kostní dřeně.
Po vystudování Vysoké školy zemědělské v Brně pracoval v Jednotném zemědělském družstvu Zálší. V roce 1982 vstoupil do Československé strany lidové, za kterou byl v lednu 1990 kooptován do Sněmovny národů Federálního shromáždění. V září 1990 se stal předsedou sněmovny. V březnu 1992 byl zvolen předsedou KDU-ČSL a po volbách v červnu 1992 se stal poslancem, místopředsedou vlády a ministrem zemědělství. Po onemocnění v roce 1998 rezignoval na všechny funkce a připravoval se na operaci.
Josef Lux přišel do vysoké politiky bez zkušeností, měl však talent pro tvrdé, ale korektní, politické vyjednávání, podobný jakým byl za 1. republiky proslulý Antonín Švehla, a protivníkům zdarma nic nedal. O co lépe si počínal jako místopředseda vlády, o to méně jako ministr přispíval k polistopadovým změnám v zemědělství.
Luxova nezkušenost s organizací soukromého zemědělství a podléhání vlivu představitelů přežívajících kolchozů i privatizátorů z ODS pomáhaly blokování restitucí a zakonzervování socialistické velkovýroby, na což dodnes v EU doplácí celý český venkov i celé zemědělství. Přesto, při porovnání s ministry zemědělství, kteří na Těšnově vládli po něm, byl Lux nejúspěšnější a mezi zemědělci měl největší důvěru. (M.Veselý 1.2.2011)
Byt s predposlednim souvetim nesouhlasim, /nebot nebyt Luxe, nedostali by restituenti vubec nic/pod posledni vetu se podepisuji zcela! Nejmene v porovnani s poslednimi sesti.
OdpovědětVymazatPS: Pro adoratory VK pripominam, ze zcela proti vraceni majetku rolnikum byl Klaus, Dlouhy a soucasny predseda US! A podarilo se jim uplne zablokovat vraceni majetku HD, mlekaren a lihovaru rolnikum.
Aby jej mohli zasantrocit svym kamosum z stb.