O třináctém prosinci se odedávna traduje, že tento den se začíná zkracovat noc. Pořekadlo šířené F.L. Čelakovským, o upíjení noci (a nepřidání dne), klame. Skutečně nejdelší noc a slunovrat nastává na Tomáše 21.prosince. Zdánlivý rozpor lze si vysvětlit tím, že rčení o nejdelší noci vzniklo před změnou kalendáře v roce 1582, kdy slunovrat přicházel v období okolo 13. prosince.
Svatá panna Lucie žila na přelomu 3. a 4. století v sicilských Syrakusách. Její jméno se odvozuje od latinského slova lux - světlo. Lucii se zjevila svatá Agáta a předpověděla, že se stane také svatou. Lucie potom rozdala majetek chudým. Protože jí matka našla ženicha, ze svatby sešlo. Ženich ji pohnal před římský soud. Když úředníci římského císaře zjistili. Že Lucie je křesťanka, chtěl ji ženich nechat odvléci do nevěstince. Ani tisícový dav mužů ji nedokázal odtrhnout z místa. Protože s ní nedokázali pohnout ani mágové a kouzelníci, je považována za ochránkyni lidí proti působení čarodějů.
Svatou Lucii si Češi nepřipomínají jako kdysi, kdy dívky zahalené do bílých plachet s pomoučněnými obličeji obcházely usedlosti a kontrolovaly, zda je uklizeno a zda snad nějaká hospodyně ještě nepřede. Lucky nepořádné hospodyňky a děti káraly.
Žádné komentáře:
Okomentovat