Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

pondělí 1. listopadu 2010

Cesty na hřbitovy.

Dnes byl v sousedních státech klid, nepracovalo se tam. Nevycházejí tam noviny, byly zavřené obchody. Nezvyklý klid byl na tamních webových portálech i na diskusních fórech. Lidé tam uctívají Svátek všech svatých, svátek spojený s nadějí, jež spočívá ve víře, že život se nekončí smrtí. Na dnešní svátek zítra navazuje Památka zesnulých, nazývaný Dušičky. Ve většině zemí mají tedy v těchto dnech lidí pracovní volno, aby se mohli jednak zúčastnit bohoslužeb, jednak navštívit hřbitovy, dát květiny na hroby svých blízkých zemřelých, rozsvítit svíčky.Českoslovenští komunisté v padesátých letech tyto křesťanské svátky zrušili, nahradili je pompézními oslavami bolševické Velké říjnové revoluce. Lidé však nadále na začátku listopadu chodili s květinami a svíčkami na hřbitovy, brali si dovolenou, a tak jim byl k návštěvám hřbitovů nabídnut 28. říjen, který však neměl připomínat vznik Československa v roce 1918 ani Památku zesnulých, ale oslavovat znárodnění v roce 1945 a vznik federace v roce 1968. Následovaly přesuny víkendů a jejich spojení s tímto, ale i dalšími, svátkem. Ani listopadový převrat roku 1989 neznamenal v České republice automaticky návrat k prvorepublikovým tradicím, k nimž patřily i církevní svátky, které jsou dodržovány ve většině kulturních států. Slovensko tyto svátky obnovilo v roce 1994. Do dnešních dnů tedy čeští zákonodárci ctí materialistické dílo komunistického režimu.

Lidé sice nadále navštěvují hřbitovy, kupují květiny, ale v podstatě už ani nevědí, proč to dělají. Je to zvláštní, když materialisticky vychované generace oslavují víru v duši zemřelých. A obchod z toho těží nekřesťanskými cenami dušičkových výrobků. (M. Veselý, 1.11.2010)
Tohle byl před sto lety hřbitov, dnes jsou zde pochováváni psi.


Kdo dneska ví, že součástí hřbitovů bývaly dětské hřbitovy. Dětí umíralo někdy více než dospělých. Zde se pochovávalo v první polovině 20. století.


Dětský hrob, jeden z mála dosud udržovaných.


Parafínová finta současného obchodu, jak víc vydělat bez zdražení. Plný kelímek nemusí být plný, stačí zvýšit dno až o 1 cm. Lidé svíčky budou kupovat pořád.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.