Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

pátek 29. října 2010

Fotbalové vítězství Německa a podezření na doping.

Slavné fotbalové vítězství Německa (tehdy Západního) v roce 1954 nad fotbalovými bohy z Maďarska teď dostává tvrdou ránu - objevují se šokující podezření...

Techničtí a rychlí Maďaři tehdy byli fotbalovými kouzelníky, maďarský výběr to byl dokonalý fotbalový stroj. Před finále Mistrovství světa 1954 v Bernu Maďarsko čtyři roky nepoznalo hořkost porážky. Parta okolo fotbalových legend Ference Puskáse (na snímku) či Mihaly Totha psala nejslavnější příběhy historie maďarské kopané.

Ve skupině Maďaři Západní Německo porazili 8:3, ale Němci následně vyhráli ostatní zápasy, což jim zajistilo finále. To mělo být jen formalitou, favorité z Maďarska už měli připravenu vítěznou hostinu, v zemi dokonce den před zápasem tiskli poštovní známky mistrů světa a rovněž vyrobili sedmnáct soch v životní velikosti, které byly připraveny zvěčnit triumf navždy.

Jenže Němci se přeměnili v nezdolatelné buldoky, fyzicky nepřekonatelné, herně dokonalé. Ultrafavorizované Maďary šokovali a porazili je 3:2, čímž vyvolali salvy euforie, přeměnu bolavých válečných a poválečných trablů do aktuální, alespoň chvilkové, celonárodní radosti.

Podle sportovních historiků prý existuje řada nepřímých důkazů o tom, že před finále byl německým hráčům injekčně aplikován pervitin. Ten užívala německá vojska za druhé světové války jako výtečný stimulant, jenž dostane z člověka "úplně všechno".

Dnes už skutečné důkazy o dopingu v německém týmu v roce 1954 nikdo zřejmě nenajde, avšak slavné vítězství, které bylo zárodkem pozdější vysoké úrovně německého fotbalu jako celku, asi ztratí historický lesk, zapadne jako "velká vítězství“ východoněmeckých a sovětských atletek, plavkyň atd.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.