Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

úterý 21. září 2010

Zajímavé vesnice: Spital

Zajímavé vesnice nejsou jen v Čechách. Rakouská vesnice Spital (670 m) se nachází asi 20 kilometrů od českých hranic, poblíž města Weitra (česky se nazývalo Vitoraz). Vesnice leží mimo silniční trasy, slepá silnice zde končí u posledního domu, na kopci u lesa.

Jedná se jednu z nejstarších vesnic v oblasti Waldviertel. Jako zakladatel je kolem roku 1200 uváděn Hadmar Kuenring II., který ji daroval pražskému řádu Maltézských rytířů. Tento řád zde zřídil ošetřovnu (špitál) pro české a polské poutníky, od které vesnice dostala název Spital.

Spitalský kostel sv. Jana Křtitele byl původně románský, což připomíná věž, loď byla přestavěna goticky. Ve věži se nacházejí pozoruhodné fresky ze 14. století.


Spital bývala zemědělská horská vesnice, ve které žili zemědělci a lesní dělníci. Upravené staré statky sice zůstaly, mnoho zemědělců také, ale přibylo přestavěných chalup i nových luxusních domů. V tom se rakouské vesnice od současných českých vesnic liší jen nepatrně. Rozdíl je v okolí, v polích, v životě krajiny. Na rakouských úzkých svažitých polích se to hemží desítkami traktorů a bramborových kombajnů. Po návratu domů má člověk dojem, že je v pusté zemí, bez zemědělců, bez lidí, že Čechy vymřely. Kdo v době, kdy v zemědělství bývaly nejintenzivnější podzimní práce, v katastru jakékoli příhraniční české obce spatří jediný traktor (zemědělský), může hovořit o štěstí.

Spital nešťastně vstoupil do medií, protože se zde narodila Hitlerova matka Klara. Adolf Hitler, jenž se stal jedním z největších zločinců historie, ve Spitalu se v roce 1907 asi 4 měsíce  u příbuzných (rodiny Schmidtů) zotavoval po těžké nemoci. Po roce 1945, kdy bylo toto území 10 let v sovětské okupační zóně, byla prakticky celá rodina Schmidtů, u které v roce 1907 Hitler bydlel, zlikvidována v sovětských lágrech.

Vesnice Spital je částí města Weitra a žije v ní 193 obyvatel.

2 komentáře:

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.